еМагазин

Tag : воена

Македонија ТОП СТОРИИ

Украина бара нова воена помош од Македонија

Редакција
Пристигнато е ново барање од украинска страна, за дополнителна воена помош, класифицирано е и во моментов Генералштабот го разгледува, соопшти денеска министерката за одбрана Славјанка...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија на 108. место во светот по воена сила

Редакција
Македонија за 2023 година, на најновата листа како воена сила е рангирана на 108-то место од 145 од земјите што се разгледуваат за годишниот преглед...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Галерија) Учествуваат 4.600 војници од 8 држави: На Криволак почна најголемата воена вежба во Македонија досега

Редакција
На Криволак вчера почна досега најголемата воена вежба во Македонија, „Брз одговор 22“ (Swift Response 22). На истата учествуваат 4.600 војници од осум држави: САД,...
Свет ТОП СТОРИИ

Русија ја повика Европа да најде фер компромис, но тие не сакаа да не слушнат, рече Путин во говорот на воената парада во Москва

Редакција
Рускиот претседател Владимир Путин го одржа својот традиционален говор за Денот на победата на Црвениот плоштад во Москва порачувајќи им на руските борци дека сега...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Македонија и на други четири локации во Европа ќе се одржи голема воена вежба

Редакција
Владата на седница ја усвои Информацијата и донесе одлука за одобрување на влез и престој на странски вооружени сили на територија на Македонија поради учество...
Свет ТОП СТОРИИ

Македонија ќе донира воени средства и опрема за вооружените сили на Украина

Редакција
Владата на Македонија се придружува на сеопфатната поддршка на сојузниците во НАТО и партнерите во ЕУ, и донесе одлука за донација на воени средства и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија и Турција потпишаа Договор за воено-финансиска соработка   

Редакција
Во Истанбул министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за национална одбрана на Турција, Хулуси Акар потпишаа петгодишен Договор за воено-финансиска соработа и протокол за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Инволвиран ли и е Иванов во настаните од 27 април и планирал ли прогласување воена или вонредна состојба?

Редакција
Информацијата дека претседателот Ѓорге Иванов планирал прогласување на воена состојба во јавноста се појави уште пред да се случи „крвавиот четврток“ во македонското Собрание, кога...