еМагазин

Tag : втор

Бизнис

МАПАС: Членовите во вториот и третиот пензиски столб да ги ажурираат своите лични податоци

Редакција
Членовите и пензионираните членови на задолжителните и доброволните пензиски фондови треба тековно да ги ажурираат своите лични податоци со цел редовна комуникација со пензиските друштва,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Втор круг од Локалните избори: Ќе се гласа во 44 општини, прв круг ќе се прегласува на по едно избирачко место во Дебар и Шуто Оризари

Редакција
Во вториот круг од седмите Локални избори денеска ќе се гласа за градоначалници во вкупно 44 општини на 2.481 избирачко место. Право на глас во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Почна вториот изборен круг: Денеска гласаат болните, немоќните, лицата со Ковид-19, затворениците…

Редакција
Гласањето на вториот круг од Локалните избори 2021 започна денеска со изјаснувањето на болните, немоќните и лицата со Ковид-19 и во самоизолација, чии пријави се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пецков пред Георгиески: Охрид ќе добие градоначалник во вториот круг

Редакција
Целосните непотврдени резултати на Државната изборна комисија (ДИК) покажуваат дека на вчера одржаните Локални избори во Охрид на гласање излегле 29.629 граѓани или 56,46 отсто...
Македонија ТОП СТОРИИ

Локални избори: Кој ќе биде избран во првиот круг, а кој оди во втор

Редакција
Во земјава утре се одржуваат Локалните избори 2021 на кои за градоначалничката функција ќе се натпреваруваат 299 кандидати, а Државната изборна комисија (ДИК) потврди и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

БДП со раст од 3,1 отсто во вториот квартал

Редакција
Бруто домашниот производ (БДП) во второто тримесечје од годинава бележи раст од 3,1 процент, објави Државниот завод за статистика. Во првиот квартал годинава БДП имаше...