еМагазин

Author : Редакција

Спорт

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД повторно на Европскиот Клупски Куп 2018 – трета година по ред во ист состав

Редакција
Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД, продолжува со настапите на Европскиот Клупски Куп, кој оваа година се одржува од 11 до 18.10.2018 година во Порто Карас, Грција. Во
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Кој сака да предизвика етничка и верска нетрпеливост со поставување на спомен плоча на кулата на Титов Врв?

Редакција
Планинраско-еколошкото друштво ПЕД „Аргентус моунт“ реагира на поставената спомен-плоча на надворешниот ѕид на планинарската кула на Титов врв, чија што градежна реконструкција беше неодмна завршена. Нивната
Политика

Новинарот Борјан Јовановски повика секој со својот џоинт да протестира пред Обвинителство за Моника

Редакција
Новинарот Борјан Јовановски, на својот Фејсбук профил, повика за подршка на денешниот протест за затворената активистка за легализација на марихуаната, Моника Ристеска. “Драги пријатели, сите
Политика

Груевски, Јанакиески и Рангелова на суд: Ново рочиште за „Насилство во Центар“

Редакција
Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот „Насилство во Центар“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за
Политика ТОП СТОРИИ

Низ кои три фази би требало да оди постапката за уставните измени

Редакција
Постапката за измена на Уставот би одела во три фази. Во првата, Собранието, со двотретинско мнозинство треба да донесе одлука за пристапување кон измена на
Политика

Обезбедени се 80 пратеници или власта блефира: Почнува процедурата за уставните измени

Редакција
Денеска во македонското Собрание со седница на Комисијата за уставни прашања, чиј претседател е собранискиот претседател Талат Џафери почнува процесот за уставни измени, кои се предвиди
Балкан

(ВИДЕО) Куче на Крит 8 години го чекаше својот мртов сопственик

Редакција
„Хачико“ од Крит, Грција почина осум години по смртта на неговиот сопственик, кој секојдневно го чекаше пред локалниот супермаркет во селото Пателис, пишуваат грчките медиуми,
Политика

„И јас сум Моника, апсете ме!„: Протест за затворената активистка за легализација на марихуаната

Редакција
Здужението „Билка“ за денеска закажа протест насловен „И јас сум Моника“, како што велат од таму, против прогонот на активистката Моника Ристеска, на која вчера
Политика

Видео од стравичната сообраќајка во Србија во која загинаа и двајца македонски државјани

Редакција
Македонското Министерство за надворешни работи информираше дека добило телефонска потврда од полицијата во Јагодина, Србија, дека во вчерашната сообраќајна несреќа на автопатот Белград-Ниш, меѓу загинатите
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Повлечена забраната за прикажување на филмот „Ругање со Христос“

Редакција
Филмот „Ругање со Христос“ на режисерот Јани Бојаџи, чиј татко беше уапсен на денот на премиерата во Скопје, ќе може да се прикажува во киносалите