еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис

Македонија 10. во светот според „Дуинг бизнис 2019“

Редакција
Македонија е рангирана на 10. место во најновиот извештај „Дуинг бизнис 2019“ на Светска банка, што е подобрување за една позиција во однос на претходната
Бизнис

Апелација го укина Планот за реорганизација на ФЕНИ

Редакција
Апелацискиот суд Скопје на 1 октомври годинава донесе Решение со кое се укинува решението на Основниот суд Велес од 9 јули годинава со кое го
Бизнис

Драстичен раст на извозот: „Алкалоид“ ги освојува пазарите во САД, Унгарија, Полска, Чешка…

Никола Осило
„Алкалоид“ АД Скопје во периодот јануари-септември оствари консолидирани продажби на готови производи и услуги во износ од 7,2 милијарди денари, а од вкупните консолидирани продажби
Бизнис

„Технокомерц“ оствари добивка од 1,1 милион денари за девет месеци

Никола Осило
„Технокомерц“ АД Скопје во периодот јануари-септември оствари добивка од 1,1 милиони денари, што е намалување од 84 отсто во однос на истиот период минатата година,
Бизнис

„Пелистерка“ оствари добивка од 1,9 милиони денари за девет месеци

Никола Осило
„Пелистерка“ АД во периодот јануари-септември оствари добивка од 1,9 милиони денари, што е намалување во однос на истиот период минатата година кога добивката на компанијата
Бизнис

Борислав Атанасовски назначен за независен член на Одборот за ревизија на НЛБ Банка

Никола Осило
НЛБ Банка АД Скопје преку Македонската берза информира дека од 25.10.2018 година, Борислав Атанасовски е назначен за независен член на Одборот за ревизија на НЛБ
Бизнис

Одлични резултати на „Алкалоид“: Раст на добивката и 144 нови вработувања

Никола Осило
Остварените единечни вкупни приходи на „Алкалоид“ АД Скопје во периодот јануари – септември 2018 година изнесуваат 5.791.022.000 денари и во споредба со остварените во истиот
Бизнис

Кои се новите членови на Одборот на директори на на Американската стопанска комора во Македонија

Редакција
На 18. генерално Собрание претставници на компаниите членки на Американската стопанска комора во Македонија (АмЧам Македонија) избраа пет нови членови на Одборот на директори: Маја
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Секјурити груп сервисис“ го доби тендерот на АЕК за обезбедување имот

Никола Осило
Агенцијата за електронски комуникации по распишаниот тендер за набавка на услуги за обезбедување на имот и лица склучи договор со друштвото за услуги „Секјурити груп
Бизнис ТОП СТОРИИ

НБРМ: Цената на горивата допрва ќе расте

Никола Осило
Кај цената на нафтата за 2018 година е извршена значителна нагорна ревизија на очекуваниот пораст, што во услови на стабилна побарувачка во најголема мера се