еМагазин

Tag : адвокати

Македонија

Катица може да добие адвокат по службена должност: „Рекет“ одложен, пак не дојдоа адвокатите на Јанева

Редакција
Судењето за случајот „Рекет“ се одложува за 27 јануари 2020 година откако на денешното рочиште поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева повторно се појави без...
Македонија

Одложено рочиштето за „Рекет“, се разболеа адвокатите на Јанева

Редакција
Денешното рочиште за “Рекет“ е одложено за 23 јануари, поради отсуство на одбраната на обвинетата, поранешна специјална обвинителка, Катица Јанева. Нејзините адвокати, Дељо Кадиев и...
Македонија

Тројца адвокати од случајот „ТНТ“ казнети со по 2.000 евра поради обид за одолговлекување на судењето

Редакција
Казни во висина од по две илјади евра добија адвокатите Боро Тасевски, Мерџан Даути и Дончо Наков за грубо навредување на Судот и одолговлекување на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Ќе има ли надзорна расправа за државните пари што се одлеваат кај адвокати блиски до власта?

Никола Осило
Собраниската Комисија за финансисрање и буџет на денешната седница треба да ја разгледа предлог-одлуката за одржување на надзорна расправа на тема: „Склучени договори за консултантски,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

На избеганиот Груевски за сега му плаќаме 4 адвокати и му даваме пратеничка плата

Редакција
Додека по речиси месец и пол, уште чекаме од властите да ни кажат како избега поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, сега политички азилант во Унгарија,...
Македонија

Адвокатите му го откажаа полномошното на Груевски за „Титаник“

Редакција
Со изведување на материјални докази во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжи судењето за случајот за изборни нерегуларности „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство. Претседател на...
Македонија

Одбраната ќе поднесе жалба за притворот на Мијалков

Редакција
Одбраната на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков кој синоќа беше притворен, најави дека во текот на денов ќе поднесе жалба, бидејќи смета дека без...
БЕСПАРИЦА

Осумдесет отсто од адвокатите обезбедиле бесплатна правна помош за сиромашните

Редакција
Четири петини, односно 80 проценти од адвокатите во Македонија кои биле интервјуирани во 2017 година обезбедуваат про боно или бесплатна правна помош за најсиромашните граѓани....