еМагазин

Tag : бугарска

Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарската влада сака да купи куќа во Прилеп, еден од сопствениците не го продава својот дел

Редакција
Бугарската Влада сака да ја купи родната куќа на бугарскиот писател Димитар Талев во Прилеп и ја започна постапката за тој процес, пренесуваат бугарските медиуми....
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Бугарскиот пратеник Костадинов и од Скопје порача дека Македонија е втора бугарска држава

Редакција
Контроверзниот бугарски пратеник и лидер на националистичката партија Преродба, Костадин Костадинов, која е дел од последниот состав на бугарското Собрание и од Скопје порача дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарскиот пратеник и лидер на “Преродба“, Костадинов повторно изјави дека „Македонија е бугарска“

Редакција
Бугарскиот пратеник и лидер на партијата “Преродба“, Костадин Костадинов, во бугарското Собрание повторно рече дека „Македонија е бугарска“. – Ќе го направиме тоа што нашата...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Бугарската фондација која ги финасира бугарските клубови во Македонија шири лажни вести

Редакција
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, наместо да проверува кој стои позади отварањето на македонскиот културен клуб “Никола Вапцаров“ во Благоевград, да провери убаво кој...
Македонија ТОП СТОРИИ

Наши ученици не беа во Софија, директорката на битолското техничко училиште ја демантира бугарската фондација

Редакција
Директорката на Техничкото училиште во Битола, Жанета Сервини, ја демантира бугарската фондација „Бугарска меморија“ дека ученици од училиштето биле во посета на Софија како „истомисленици...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарската црква ја призна македонската црква, за името допрва ќе одлучува

Редакција
Светиот синод на Бугарската православна црква денеска донесе одлука за во врска со канонскиот статус и укинувањете на расколот и за влегување во кананоска и...
Македонија

Советник од бугарската Амбасада ќе го посети Камчев во затвор, бидејќи е бугарски државјанин

Редакција
На денешното рочиште за “Плацевите на Водно“, во кој е обвинет и бизнисменот Орце Камчев, судијата Илија Трпков информираше дека советникот на бугарската Амбасада во...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео+Фото) СДСМ објави лична карта на Даниела Арсовска од Петрич

Редакција
На денешната прес-конференција, пратеничката на СДСМ, Славјанка Петровска по вчерашното тврдење дека кандидатката за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска, подржана од ВМРО-ДПМНЕ, објави бугарска лична...
Македонија

Денеска и утре 12. средба на македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања

Редакција
Записникот од десеттата средба, учебниците за седмо одделение кај нас, како и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат теми...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Бугарскиот амбасадор Ангелов со сопругата донираа прехранбени пакети на дневниот центар „Доза среќа“

Редакција
Бугарскиот амбасадор во Северна Македонија, Ангел Ангелов и неговата сопруга Билјана Ангелова донираа прехранбени пакети за триесет домаќинства, во рамки на дневниот центар „Доза среќа“...