еМагазин

Tag : член

Бизнис

Зоран Јовановски именуван за независен член на Надзорниот одбор на НЛБ Банка

Редакција
Собранието на акционери на НЛБ Банка на седницата одржана на 16 јануари, годинава донесе одлука магистерот по економија Зоран Јовановски да биде именуван за независен...
Македонија ТОП СТОРИИ

Парите за СЈО пренаменети за предвремени парламентарни избори, СЈО бара повлекување на амандманот на буџетот

Редакција
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) бара повлекување на амандманот на буџетот на државата за 2020 година, што го изгласа собраниската Комисијата за финансирање и буџет, а...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Милчо Манчевски во жири со Изабел Ипер и Абел Ферара на Филмскиот фестивал во Кина

Редакција
Најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски изминатава недела беше во жирито на Интернационалниот филмски фестивал во Хаинан, Кина, заедно со француската филмска ѕвезда Изабел Ипер и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска: Нефи Усеини како член на Советот не може да конкурира на тендер на Општина Охрид

Редакција
Фирма што е во сопственост на лицето Нефи Усеини, или во сопственост на негови блиски лица, не може да воспостави деловни односи со Општина Охрид,...
Бизнис

Трим Ќемали именуван за член на Надзорниот одбор на ТТК Банка

Никола Осило
ТТК Банка преку Македонската берза соопшти дека Собранието на акционери на денешната седница донело одлука Трим Ќемали да биде именуван за член на Надзорниот одбор...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Запознајте ги новите антикорупционери: Кој е новинарот Горан Трпеноски

Редакција
еМагазин стартува со нов серијал во кој ќе Ви ги преставиме новите членови на Државната комисија за спречување на корупцијата или во јавноста позната и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Запознајте ги новите антикорупционери: Шемши Сали, експерт и за боречки вештини

Редакција
еМагазин стартува со нов серијал во кој ќе Ви ги преставиме новите членови на Државната комисија за спречување на корупцијата или во јавноста позната и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кој е Сашо Симјановски кој Владата го предлага за член на Одборот на директори на Македонски Телеком

Редакција
На престојното Собрание на Македонски Телеком ќе се разгледува и предлог одлуката, Сашо Симјановски по предлог на Владата да стане неизвршен член на Одборот на директори...
Бизнис

Владата го предлага Сашо Симјановски за неизвршен член на Одборот на директори на Македонски Телеком

Редакција
На престојното Собрание на Македонски Телеком ќе се разгледува и предлог одлуката, Сашо Симјановски по предлог на Владата да стане неизвршен член на Одборот на директори...
Македонија

Заев за членот 36 од Уставот: Антифашистичката војна не создаде Северна Македонија, туку Република Македонија

Редакција
Премиерот Зоран Заев за членот 36 од Уставот, каде со уставните амандмани не се менува името Република Македонија со новото Република Северна Македонија и за...