еМагазин

Tag : документи

Македонија ТОП СТОРИИ

Во техничката влада секој акт и документ мора да биде потпишан од министерот и заменикот, во спротивно не важи

Редакција
Сто дена пред пред одржувањето на избори за пратеници, а по претходна оставка на премиерот Зоран Заев, Собранието избира нова влада, преодна, предводена од нов...
Македонија ТОП СТОРИИ

Истражители влегоа во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи

Редакција
Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму...
Македонија ТОП СТОРИИ

Oбвинителство: Објавувањето на документи од истрагата за „Рекет“ е кривично дело

Редакција
По повод документот од истрагата во случајот „Рекет“ кој беше објавен во дел од медиумите, се огласи и Основното јавно обвинителство осудувајќи го овој настан....
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Едусофт“ го доби тендерот на МИОА за модернизација на системот на електронско управување со документи „тежок“ 820.000 евра

Никола Осило
Министерството за информатичко опшество и администрација по распишаниот тендер за модернизација на системот за електронско управување со документи (DMS) склучи договор со друштвото за информатички...
Локално

Гостиварчанец лажно ветувал работа во Германија и наплатил 7.700 евра

Редакција
Основното јавно обвинителство Гостивар започна постапка против едно лице, осомничено дека сторило кривично дело Измама од член 247 од Кривичниот законик. „Осомничениот, во текот на...
Македонија

Новите печати ќе бидат и со новото име и според Законот за употреба на јазиците

Редакција
По налогот од Владата од пред неколку дена сите државни институции во својата работа и во различните документи да почнат да го употребуваат новото име...
Македонија

Прво законски измени за изгледот на личните документи, потоа издавање со новото име

Редакција
Граѓаните ќе добијат лични документи со новото име, откако ќе се сменат законите и подзаконските акти кои го регулираат изгледот и употребата на личните документи на...
Македонија

Документи со новото име граѓаните ќе добиваат откако МВР ќе направи набавка

Редакција
Личните документи со новото име Република Северна Македонија, односно пасоши, лични карти, возачки дозволи … граѓаните ќе може да ги добиваат откако, Владата ќе го...
ЖИВОТ

Ваквите примери ја враќаат вербата во луѓето: Возач на ЈСП врати изгубен паричник на патник со цела плата внатре

Редакција
Скопјанецот Фериз Шабани си го добил назад паричникот полн со пари, кој го изгубил во автобус на ЈСП „Скопје“. Паричникот го нашол возачот Мирослав Деспотовиќ,...
Македонија

Управата за финансиска полиција со демант до Азманов: Не сме доставувале документи до медиуми

Редакција
Управата за финансиска полиција го демантира бизнисменот Зоран Азманов, кој посочува дека вработените од Управата доставиле одредена службена документација на претставници на одредени медиуми. „Управата...