еМагазин

Tag : документи

Македонија ТОП СТОРИИ

Лицата кои наполниле 18 години, може да се сликаат за лични документи без закажан термин во сабота

Редакција
Министерството за внатрешни работи во сабота (06.04.2024) во периодот до 08.00 до 15.00 часот ќе организира фотографирање за лични документи без закажан термин во подрачните...
Македонија ТОП СТОРИИ

Тошковски ги повика Џафери и Османи да помогнат во фотографирањето за лични документи

Редакција
Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски ги повика техничкиот премиер Талат Џафери и министерот за надворешни работи Бујар Османи, да помогнат околку фотографирањето на граѓаните...
Македонија ТОП СТОРИИ

Враќање на парите за важечките документи кои граѓаните мораа да ги сменат можно најрано летово

Редакција
Враќање на парите за граѓаните што извадија возачки и сообраќајни дозволи со новото име, а имаа важечки, може да има најрано летово, ако за тоа...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе има брза лента за издавање патни документи на професионалните возачи

Редакција
Владата донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба да им издава патни исправи во приоритетна постапка,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кривична за Оливер Спасовски за обрасците за личните документи од „ЗНАМ“ на Максим Димитриевски

Редакција
Партијата на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, ЗНАМ- За наша Македонија поднесе кривична пријава против поранешниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски и против Министерството...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

А што со граѓаните кои платија за возачките и сообраќајните дозволи и другите документи со „Северна“?

Редакција
Од денеска замената на возачките и сообраќајните дозволи со новото име на државата ќе биде бесплатна. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Замената на сообраќајните дозволи и возачките ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кодот МК/МКД останува на сите документи

Редакција
Кодот МК/МКД, согласно Преспанскиот договор, останува на возачките дозволи и на сите други македонски документи на кои го има, информираа од Министерството за надворешни работи....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Јас само да прашам дали ми важи венчаницата без северна„: Твитер реакции за налепниците со НМК, пасошите и возачките

Редакција
Во 5 до 12 вчера македонското Собрание со законски измени наместо до денеска го продолжи рокот на важење на возачките дозволи без „Северна“ до крајот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апсурдни ситуации при издавањето на документи со „Северна“

Редакција
Редица граѓани имаше утрово во една од техничките станици во Скопје, дел од нив за да го запазат рокот за промена на сообраќајните дозволи од...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Сите кредити земени со стари документи, од полноќ се неважечки“: Твитер реакции за возачките, пасошите и личните карти со „Северна“

Редакција
Очекувано менувањето на документите поради Преспанскиот договор е топ тема на социјалните мрежи. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Зошто од среда ќе Ве казнат ако возите со возачка...