еМагазин

Tag : Гостивар

Македонија ТОП СТОРИИ

За изборите во Тетово и Гостивар ќе има доплнително полициско присуство

Редакција
Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски за Радио Слободна Европа најави дека во Тетово и Гостивар за престојните претседателски и парламентарни избори ќе има дополнително...
Македонија

Кои се новите обвинители во ОЈО Гостивар, Скопје и во Струга

Редакција
Советот на јавни обвинители на денешната 87. седница со по девет гласа „за“ ги избра Зура Селими, Александра Дамјановска – Николоска, Игор Димитровски и Валнеса...
Локално ТОП СТОРИИ

19-годишно момче загина откако со автомобилот излетало од патот и се забило во столб

Редакција
Денеска во 00.45 часот во ОВР Гостивар било пријавено дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатна станица Гостивар, патничко возило „сеат ибица“ со гостиварски...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Мајка од Гостивар малолетните деца ги врзувала со самолеплива лента и ги оставала така со часови

Редакција
Триесет и четиригодишна жителка на Гостивар со престојувалиште во Скопје е обвинета за запуштање на двете деца и семејно насилство, информираат денеска од скопското Јавно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Основните јавни обвинителства во Скопје, Гостивар и Кавадарци добија нови обвинители

Редакција
Пет јавни обвинители во Основното јавно обвинителство (ОЈО) во Скопје и по еден во Гостивар и Кавадарци беа избрани на денешната седница на Советот на...
Локално

Отворена средба на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација со граѓанскиот сектор и локалните институции во Гостивар

Редакција
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) продолжува со остварување  отворени средби со претставниците на граѓанскиот сектор и институциите на локално ниво. Утре (6...
Македонија ТОП СТОРИИ

Го посвоила, па го “продавала“ 14-годишното девојче за сума од 50 до 200 евра: Ужасни детали од Обвинителството за приведените за сексуална експлоатација

Редакција
Под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во текот на вчерашниот ден припадниците на Националната единица...
Локално ТОП СТОРИИ

Загина велосипедист во Гостивар удрен од камион мешалка

Редакција
Едно лице почина во вчерашната сообраќајна несреќа која случила на крстосница во Гостивар. Идентитетот на настраданиот не е познат. Според СВР Тетово, околу 15:30 часот...
Македонија

Судскиот совет ги избра Даут Рустеми и Александар Милошески за судии во Апелационен суд Гостивар 

Редакција
Судскиот совет на денешната 436-та седница ги избра Даут Рустеми и Александар Милошески за судии во Апелационен суд Гостивар од кривична област. Судскиот совет согласно...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Во Тетово и Гостивар зголемено загадувањето, стапуваат на сила мерките за заштита

Редакција
Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) соопшти дека на мерните места во Тетово и Гостивар е надминат прагот на алармирање на суспендирани честички...