еМагазин

Tag : кадар

ЖИВОТ

Доктор Мојсоски: Причина за големата смртност од Ковид-19 е недостатокот на кадар и неорганизиран здравствен систем

Редакција
Докторот по медицински науки, супспецијалист по пулмологија, супспецијалист по клиничка имунологија и супспецијалист по алергологија, Наум Мојсоски, кој бил прв клинички имунолог на Балканот, има...
Бизнис

Дури 62 отсто од компаниите „кубурат“ со стручен кадар: Нема бравари, месари, касапи, готвачи

Редакција
Вкупно 62 отсто од компаниите во земјава се соочуваат со недостиг на стручен кадар. Според последните анализи на Стопанската комора, нема доволно бравари, монтери, месари, касапи,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Mедицински лица од Кочани, Велес, Кавадарци и Кичево ќе помагаат на Инфективната клиника во Скопје

Редакција
Седум медицински сестри и техничари од Општата болница со проширена дејност во Кочани од утре ќе бидат работно ангажирани на Инфективната клиника во Скопје. Прераспределбата...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Стартуваше тримесечната програма на МАСИТ за преквалификација на кадар

Редакција
Денеска стартува 12-неделната програма на МАСИТ со поддршка на РЕГ проектот на УСАИД, за преквалификација на 40 млади луѓе кои добија можност да се стекнат...