еМагазин

Tag : масло

Бизнис

Владата ја изедначи акцизата на маслото за греење и за погонско гориво

Редакција
На вчерашната седница на Владата се донесени изменување и дополнување на Уредбата со законска сила за примена на Законот за акцизите за време на вонредна...
Бизнис

Бензините поскапуваат за половина денар, цената на дизелот останува иста

Редакција
Од полноќ малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се зголемуваат за 0,50 денари за литар и со тоа малопродажната цена на еуросуперот...
БЕСПАРИЦА

Зголемени трошоци на живот за овошје, цигари и масло, намалени за горива

Редакција
Трошоците на животот во март годинава се зголемени за 0,2 отсто во споредба со претходниот месец, а цените мало, пак, се намалени за истиот процент...
Бизнис

Горивата и понатаму поевтинуваат, цената се намалува за половина до 1,5 денари по литар

Редакција
Горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат од половина до 1,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Малопродажната цена...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на Општата болница Струмица за набавка на масло за греење вреден 196.000 евра

Редакција
ЈЗУ Општа Болница Струмица по распишаниот тендер за набавка на екстра лесно масло за домаќинство склучи договор со друштвото за производство, трговија и услуги „Пуцко...
Бизнис

„Тритерол петрол“ го доби тендерот на Фондот за здравство за набавка на масло за горење вреден 86.000 евра

Редакција
Фондот за здравствено осигурување по распишаниот тендер за набавка на масло за горење екстра лесно ЕЛ – 1 склучи договор со друштвото за производство,трговија и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Туџаров: Проблем е кога министерот за здравство дискутира со „џанкер“ за Законот за контрола на опојните дроги

Редакција
Нашиот канабис е со најдобар квалитет во светот. Македонските производители создадоа цвет со 18 проценти CBD, тоа е светски рекорд. Светски рекорд имаме и во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Реплек Фарм“ ќе извезува екстракти од канабис за медицинска употреба под брендот „Каноил“ во САД

Редакција
„Реплек Фарм“ како пионер во производство на екстракти од канабис за медицинска употреба на глобално ниво е првата македонска компанија која го препозна овој потенцијал...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на општина Кичево за набавка на масло за греење вреден 176.000 евра

Редакција
Општина Кичево по распишаниот тендер за набавка на лесно масло за горење (Екстра лесно масло за домаќинство ЕЛ-1) склучи договор со друштвото за производство, трговија...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на струшката Општа болница за набавка на масло за горење вреден 110.000 евра

Редакција
ЈЗУ Општа болница – Струга по распишаниот тендер за набавка на лесно масло за горење склучи договор со друштвото за производство, трговија и услуги „Пуцко...