еМагазин

Tag : недела

Бизнис ТОП СТОРИИ

Недела останува неработен ден, Уставен суд не поведе постапка

Редакција
Уставниот суд на денешната седница одлучи да не поведе постапка за предметот во кој беше оспорено работењето во недела, информира на прес-конференција портпаролката на Уставниот...
Македонија

Уставниот суд не донесе одлука за „работа во недела”, немаше мнозинство

Редакција
Уставниот суд денеска ја одржа XXVIII-та седница со дневен ред на кој се расправаше по три реферати, меѓу кои и рефератот У.бр.4/2022 кој опфаќа „работа...
Бизнис

Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници: Собранието ги усвои измените

Редакција
Собранието денеска ги усвои измените и дополнувањата на Законот за трговија, со што се овозможува работа во недела и државни празници на сите трговци на...
Бизнис

Сојузот на синдикати на Македонија е против законски измени за недела да биде работен ден во туристичките места

Редакција
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) не се согласува да се донесат законски измени кои би овозможиле недела да биде работен ден во туристичките центри....
Бизнис

Уставните судии не дискутираа за недела неработен ден, иницијатива повлечена од технички причини

Редакција
Иницијативата на Стопанската комора на Северна Македонија, поднесена до Уставниот суд за законската одредба за недела неработен ден на денешната седница беше повлечена од технички...
Бизнис

Законската одредба за недела неработен ден денеска пред Уставниот суд

Редакција
Уставните судии на денешната седница ќе дискутираат по однос на четири иницијативи поднесени од правни и физички лица. Меѓу денешните инцијативи кои треба да бидат...
Бизнис

Да им се овозможи на компаниите самостојно да одлучат дали ќе работат во недела или не, бараат од Стопанска комора

Редакција
Компаниите самостојно да одлучат дали ќе „одмораат“ во недела или не, согласно динамиката и спецификата на нивната дејност. Да се најде посоодветно законско решение од...
Бизнис

Вработените кои ќе работат трговија во недела, ќе имаат 100% поголема дневница

Редакција
Според измените на Законот за трговија кои денеска беа донесени во Собранието, почнувајќи од 1 јануари 2022 година, вработените во трговските центри, односно моловите, во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Собранието изгласа: Недела неработен ден од 1 јануари

Редакција
Собранието денеска во второ читање ги усвои законските измени за работни односи кои ја дефинираат недела како неработен ден. Тие треба да почнат да се применуваат од 1 јануари....
Бизнис

Германските инвеститори со уредба бараат прецизирање на Предлог-законот за недела да биде неработен ден

Редакција
Германските инвеститори во земјава поднеле барање, во Предлог-законот со кој недела би била прогласена за неработен ден да се внесе уредба за прецизно регулирање на...