еМагазин

Tag : новинари

Македонија

ССНМ и ЗНМ: Професионалното новинарство е јавно добро кое не смее да се ограничи

Редакција
Професионалното новинарство е јавно добро кое не смее да се ограничи, порачуваат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и од Здружението на...
Македонија

СЕММ: Новинарството да биде ослободено од притисоци, а новинарите одговорни кон професијата

Редакција
Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), по повод 3 мај, Светскиот ден на слободата на медиумите, повикува на зголемена одговорност во почитувањето на...
Македонија

Новинари поднесоа приватни тужби против државата за нападите на 27 април во Собранието

Редакција
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) соопшти дека денеска се поднесени се тужби од новинари за нападите врз нив во случувањата во Собрание на 27...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

ЗНМ и ССНМ: Итни субвенции по вработен новинар/медиумски работник во висина на минимална плата или ослободување од плаќање придонеси

Редакција
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) бараат од Владата да донесе итни мерки за олеснување на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Истражувачки новинари ќе патуваат низ Македонија за да се борат со корупцијата

Редакција
Тимот на новинари и продуценти на Истражувачката репортерска лабораторија – ИРЛ започна со реализација на проектот „Мобилни редакции“, што до крајот на мај оваа година...
Македонија

Промовирана Повелбата на Европската федерација за условите за работа на новинарите

Редакција
Сојузот на синидикати на новинари (ССНМ), Советот за етика во медиумите (СЕММ) и Здружението на новинари (ЗНМ) денеска ја потпишаа и промовираа Повелбата на Европската...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) Министерот Нуредини на англиски им кажа на новинарите оти нема време за прашања за загадувањето

Редакција
Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, денеска ги избегна новинарите, кои сакаа да му постават прашања за загадувањето. Тој на англиски јазик...
Македонија

Бизнисмените до новинарите: Направете го регистарот на професионални онлајн медиуми, ние ќе ве следиме

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) во соработка со Стопанската комора во Битола одржаа средба на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Доделени наградите на ЕУ за истражувачко новинарство

Редакција
Амбасадорот на Европската Унија во земјава, Самуел Жбогар денеска ги додели наградите на ЕУ за истражувачко новинарство. Првата награда ја добија Снежана Лупевска Созен, Миомир...
Македонија

Новинарскиот еснаф и бизнис-заедницата ќе соработуваат врз основа на Меморандумот кој го потпишаа ЗНМ, СЕММ и Стопанската комора

Редакција
Формирање регистар на професионални он лајн медиуми со кој ќе и се посочи на јавноста кои медиуми ги исполнуваат критериумите да бидат медиуми, но и...