еМагазин

Tag : обврзници

Бизнис

Прагот за ДДВ обврзници се зголемува на два милиони денари

Редакција
Прагот за ДДВ обврзник ќе се зголеми од еден милион денари на два милиони денари. Ова ќе биде уредено со измените во Законот за данок...
Бизнис

Заев: Ќе има зголемување на прагот за ДДВ обврзници

Никола Осило
Ќе се зголемува прагот од еден милион денари за плаќање ДДВ. Министерството за финансии работи на предлогот и наскоро треба да излезе во јавноста, најави...
Бизнис

Убава вест: УНИ Банка ќе исплаќа камата од 9 отсто за перпетуалните обврзници

Никола Осило
Универзална Инвестициона Банка АД Скопје ќе изврши исплата на полугодишна камата по каматна стапка 9% на годиишно ниво на имателите на перпетуални обврзници, соопшти банката...
Бизнис

УЈП: Граѓаните кои не се регистрирале во електронскиот систем да го сторат тоа во најкус рок

Редакција
Речиси 100 проценти од даночните обврзници што требаше да се регистрираат во електронскиот систем е-Персонален данок тоа го направиле во законскиот рок до 31 декември...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Можност за сигурна заработка: На берзата почнува тргување со државни обврзници вредни 881 милиони евра

Никола Осило
Согласно потпишаниот договор помеѓу Министерството за финансии на РМ и Македонска берза АД Скопје почнувајќи од 08.01.2019 година на Официјалниот пазар на Македонската берза на...