еМагазин

Tag : предмети

Македонија

СЈО и официјално е историја, Јовески уверува дека предметите ќе добијат завршница

Редакција
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената...
Македонија ТОП СТОРИИ

Боки 13 на судењето за „Рекет“ побара одземените капути, чизми, очила, круната… да му се донесат во судница

Редакција
Бојан Јовановски (Боки 13) на денешното судско рочиште за „Рекет“ побара неговата гардероба и вредни предмети да се донесат во судот и сите да се...
Македонија

Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги

Никола Осило
Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица...
Македонија

Потребен е ветинг во судството, со цел да се отстранат сите сомнежи за чесноста на судиите, смета Џолев

Редакција
Претседателот на Основниот кривичен суд Скопје Иван Џолев смета дека е потребен ветинг во судството за да се отстранат сите сомнежи за чесноста на судиите....
Македонија

Од 1 јули граѓаните поднеле 385 барања до Европскиот суд за човекови права

Редакција
Од 1 јули годинава до Европскиот суд за човекови права во Стразбур биле поднесени вкупно 385 барања од граѓаните на Македонија, рече директорот на Програма...
Македонија

Обвинителство презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

Редакција
Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство од Јавното обвинителство за гонење на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Oбвинителите на СЈО се враќаат во матичните обвинителства

Редакција
Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица...
Македонија

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

Редакција
Јавното обвинителство вчера ги презеде предметите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Предметите на СЈО преземени од ЈО, засега остануваат кај досегашните обвинители

Редакција
Јавното обвинителство ги презеде предметите од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО),...
Македонија

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

Редакција
Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во надлежност на Јавното обвинителство и очекувам до крајот на...