еМагазин

Tag : училиште

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Настава без мобилни телефони и во кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“

Редакција
Во кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ почна настава без мобилни телефони, информираа надлежните од училиштето. Согласно, Кодексот на однесување во училиштето, од второто полугодие наставниците...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Ќе го следат ли и другите општини примерот: Во училиштата во Ѓорче Петров забранети мобилни на часовите

Редакција
Од 1 февруари во сите основни училишта во Ѓорче Петров за време на наставата, учениците и наставниците пред почетокот на часот во изготвените џебови, нумерирани...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Убава вест: Валандовското средно училиште ќе производува сок од калинки

Никола Осило
Учениците и професорите од валандовското средно училиште „Гоце Делчев“ од оваа учебна година почнаа со најавеното производство на сок од калинки, кое ќе стане редовно...
Македонија

Околу 200 првачиња не следат настава зашто се невакцинирани

Редакција
Според податоците што Министерството за образование и наука до петокот ги добило од терен од просветните инспектори и кои се досега обработени, околу 200 првачиња...
Македонија

Осуда за злоупотребата на ученици во Гостивар за поддршка на офанзивата во Сирија

Никола Осило
Инспекциски надзор најави Министерството за образование и наука откако во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар учениците и наставниот кадар со војнички поздрав ја...
Локално

Повеќе лица тепале двајца малолетници во средно училиште во Гостивар

Никола Осило
На 27.09.2019 во 18,00 часот во Полициска станица Гостивар, Л.Ч.(48) од Гостивар пријавил дека истиот ден околу 14,50 часот во Гостивар, во средното  општинско училиште во...
Локално

Тетовчанец натепал соученичка на ќерка му во училишен двор

Никола Осило
На 25.09.2019 во СВР Тетово, И.А.(42) од Тетово пријавил дека околу 13.00 часот во училишен двор во Тетово, М.С.(41) од Тетово физички ја нападнал и...
Македонија

Од денеска на настава сите, заврши еднодневниот штрајк

Редакција
Во основните и средните училишта денеска на настава се сите вработени откако вчера заврши предупредувачкиот штрајк на наставници членови на СОНК и тие што солидаризираа...
Локално

(Видео+фото) Како изгледа: Почна со работа новото основно училиште „Киро Глигоров“ во Капиштец

Редакција
Почна со работа новото основно општинско училиште ООУ „Киро Глигоров“ во скопската населба Капиштец. Станува збор за прво ново – изградено училиште на територија на...
Локално

Тепачка по состанок во средното училиште Перо Наков во Куманово

Никола Осило
На 17.08.2019 во 20,30 часот во СВР Куманово М.Б.(56) од Куманово пријавил дека на 16.08.2019 година околу 11,30 часот во канцеларија во средното училиште „Перо...