еМагазин

Tag : возила

Локално

Три пожари причина за неподносливата миризба во Скопје

Никола Осило
Од скопската Противпожарна единица попладнево информираа дека имало три активни пожари и тоа во с.Батинци пожар на отворен простор, с.Брезница-Јаболце, пожар на отворен простор и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

УЈП распродава запленети возила: Луксузни автомобили, камиони и автобуси по багателни цени

Никола Осило
Управата за јавни приходи на јавна аукција и по пат на комерцијална продажба закажани за 24 септември годинава ќе понуди на продажба повеќе возила запленети...
Локално

Пожар во куќа во Тафталиџе: Пет противпожарни возила се борат со огнот

Никола Осило
Пожар утринава изби во куќа на улицата „Будимпештанска бр.31“ во скопската населба Тафталиџе. Од Противпожарната бригада на Град Скопје изјавија дека интервенираат со пет возила...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Еуроимпекс“ го доби тендерот на Државна лотарија за набавка на возила вреден 36.000 евра

Никола Осило
Акционерското друштво за приредување на игри на среќа Државна лотарија на Македонија Скопје по распишаниот тендер за набавка на службени моторни возила склучи договор со...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Без јавна расправа се „крчка“ нов Закон за данок на моторни возила

Никола Осило
Министерство за финансии почнува со процес на подготовка на предлог на Закон за данок на моторни возила и за таа цел бара од сите засегнати...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Порше лизинг“ го доби тендерот на ОТА за „рентање“ четири возила вреден 86.000 евра

Никола Осило
Оперативно-техничка агенција Скопје по распишаниот тендер за изнајмување на четири возила на оперативен лизинг склучи договор со друштвото за лизинг „Порше лизинг“ ДООЕЛ Скопје. Вредноста...
Локално

Десет лица повредени во сообраќајка меѓу три возила на патот Струмица-Валандово

Никола Осило
На 18.08.2019 во 10,40 часот било пријавено дека на регионалниот пат Струмица-Валандово, делница Струмица-с.Костурино, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Рено кангу“ со...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонска работа: На сила измените на Законот за возила, но не се знае како ќе се делат субвенциите

Никола Осило
Во сила стапи Законот за измени и дополнување на Законот за возила со кој се предвидува субвенционирање на граѓаните што ќе набават ново или половно...
Бизнис

Арсовска: ССК не гледа потреба од субвенции за набавка на „половни“ возила

Никола Осило
Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) го поздравува донесувањето на новиот Закон за возила со кој се предвидуваат субвенции за набавка на возила со...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Распродажба во УЈП: Запленети камиони, автомобили и телевизори по багателни цени

Никола Осило
На јавна аукција која ќе се одржи на 22 август, годинава Управата за јавни приходи (УЈП) ќе понуди на продажба автомобили, товарни возила, автобуси, телевизори,...