еМагазин

Tag : загаденост

Бизнис

Иновациите и нивното влијание врз заштита на животната средина во фокусот на последниот ден од Самитот Македонија2025

Редакција
Со дискусии и практични совети за користење на иновациите во служба на подобра животна средина и намалување на загадувањето на воздухот заврши осмото издание на...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Граѓанските здруженија бараат од Заев и Пендаровски армијата и полицијата да се вклучат во борбата против загадувањето

Редакција
Граѓанските еколошки здруженија упатија отворено писмо до претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во кое бараат армијата и полицијата да се вклучат во борбата...
ЧИСТА ОКОЛИНА

„О2 Иницијатива“: Загадениот воздух не прави и агресивни

Редакција
Најновите истражувања покажуваат дека покрај тоа што загадениот воздух нè прави болни, нè прави и поагресивни, пишува „О2 Иницијатива“ на нивната фејсбук-страница. „Загадениот воздух знаеме...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Храната не труе: Присуство на тешки метали особено арсен забележано и во почвата во Тетовско

Редакција
Скоро два и пол пати повеќе арсен од дозволеното бил пронајден при испитувањата на почвата на една нива во близина на фабриката Југохром во Јегуновце...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кои градови не се загадени: Штипскиот ветер е „лек“ за скопскиот воздух

Редакција
Скопје е еден од најзагадените градови во државата, а во негово друштво се и Битола, Тетово, Куманово, Кавадарци, Струмица… Според информациите од Министерството за животна...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Еве како и каде може да ги пријавите загадувачите на воздух

Редакција
Проблемот со загадениот воздух е актуелен целата година, но посебно овој период пред зимата. На веб-страницата Мој Воздух има листа на надлежни инстутиции каде што...