еМагазин

Tag : актер

ЖИВОТ

Си замина уште едeн македонски актер: Почина Гоце Влахов

Никола Осило
Почина македонскиот актер Гоце Влахов, кој зад себе остави огромен опус улоги. Генерации во нашата земја пораснаа гледајќи ги легендарните Македонски народни приказни во кои
Локално

Актерот Милан Тоциновски е човекот кој двајца Кинези го бркаа со сатар низ скопска Лептокарија

Никола Осило
Не е точно дека не сум ја платил сметката во импровизираниот кинески ресторан во „Лептокарија“, јас не ни нарачав храна, бев нападнат откако дадов неколку
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почина македонскиот актер Славко Нинов

Редакција
По кратко и тешко боледување на 74-годишна возраст почина актерот Славко Нинов (1945-2019), информираат од Македонскиот народен театар (МНТ). “Целиот работен век од 1965 година
Балкан

Необичен случај во Грција: Таксист обвини актер дека го силувал под дејство на дрога

Редакција
Грчкиот актер Giorgos Karkas заврши во затвор откако полицијата најде неколку типови на дрога во таксисто со кое се возел, а меѓу нив и ликвид,
Македонија ТОП СТОРИИ

Почина актерската легенда Мите Грозданов

Никола Осило
Во 75-тата година од животот вчера почина Мите Грозданов, доајен на македонскиот театар, актер на Драмски театар-Скопје каде што работеше од 1967 до пензионирањето во
Македонија ТОП СТОРИИ

Почина легендарниот актер Ванчо Петрушевски

Никола Осило
Еден од најафирмираните македонски актери Ванчо Петрушевски почина на 67- годишна возраст. Според неофицијалните информации, Петрушевски загинал од струен удар во Орешани. Веднаш по завршувањето