еМагазин

Tag : актер

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

МНТ: Со огромно жалење и неверување известуваме дека нашиот актер Славиша Кајевски трагично го загуби својот живот

Редакција
Со огромно жалење и неверување известуваме дека нашиот актер Славиша Кајевски трагично го загуби својот живот, информираат од НУ Македонски народен театар. Кајевски е роден...
ЖИВОТ

Почина актерот Љупчо Тодоровски-Упа

Редакција
Актерот Љупчо Тодоровски-Упа почина на 65 години по компликации од Ковид-19. Тој во 1983 дипломира актерска игра на Факултетот за драмски уметности во класата на...
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Почина легендарниот актер Шон Конери

Редакција
На 90-годишна возраст почина шкотскиот актер Сер Шон Конери. Светот ќе го памети по улогата на Џејмс Бонд, како и по филмовите „Лов по црвениот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почина актерот Данчо Чевревски: Ни остави незаборавни улоги

Редакција
Еден од најпознатите македонски актери и продуценти Данчо Чевревски почина синоќа во Скопје на 69 годишна возраст. Чевревски е роден на 17 мај 1951 година...
Забава

(Видео) На 103 години почина Кирк Даглас: Неповторлив како Спартак и Ван Гог

Редакција
На 103 години почина актерот Кирк Даглас, еден од најпрепознатливите ликови на Холивуд и воопшто во светската филмска индустрија. Активен до последните денови Даглас во...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Актерот Никола Ристановски прогласен за заслужен граѓанин на Општина Карпош за 2019

Редакција
Советот на Општина Карпош го изгласа актерот Никола Ристановски за заслужен граѓанин на Општина Карпош. „Никола Ристановски — македонски театарски, филмски, телевизиски актер, заслужен граѓанин...
ЖИВОТ

Си замина уште едeн македонски актер: Почина Гоце Влахов

Редакција
Почина македонскиот актер Гоце Влахов, кој зад себе остави огромен опус улоги. Генерации во нашата земја пораснаа гледајќи ги легендарните Македонски народни приказни во кои...
Локално

Актерот Милан Тоциновски е човекот кој двајца Кинези го бркаа со сатар низ скопска Лептокарија

Редакција
Не е точно дека не сум ја платил сметката во импровизираниот кинески ресторан во „Лептокарија“, јас не ни нарачав храна, бев нападнат откако дадов неколку...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почина македонскиот актер Славко Нинов

Редакција
По кратко и тешко боледување на 74-годишна возраст почина актерот Славко Нинов (1945-2019), информираат од Македонскиот народен театар (МНТ). “Целиот работен век од 1965 година...
Балкан

Необичен случај во Грција: Таксист обвини актер дека го силувал под дејство на дрога

Редакција
Грчкиот актер Giorgos Karkas заврши во затвор откако полицијата најде неколку типови на дрога во таксисто со кое се возел, а меѓу нив и ликвид,...