еМагазин

Tag : Антикорупциска

Македонија

Антикорупциска комисија: Државните активности да се не мешаат со партиските во изборниот период

Редакција
По повод започнувањето на изборната кампања, Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) повторно им укажува на министерствата, единиците на локалната самоуправа, фондовите, агенциите, дирекциите,...
Бизнис

Антикорупциска отворила предмет за првиот сет економски мерки, ќе проверува кои фирми добиле, а кои биле одбиени и зошто

Редакција
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) отворила предмет за првиот сет економски мерки и побарала од Владата документи и податоци за тоа кој добил,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска открива дека ИВЗ пет години не доставила извештај за работењето до Централен регистар

Редакција
Последните пет години Исламската верска заедница (ИВЗ) не доставила основен извештај и годишна сметка до Централниот регистар. Поради непреземање на мерки од страна на Централниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска поведе прекршочна постапка за Катица Јанева, Фатиме Фетаи, Лиле Стефанова и уште седум поранешни специјални обвинители

Редакција
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница одлучила да поведе прекршочна постапка за поранешните обвинители од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева,...
На кафе во Кантина ТОП СТОРИИ

Билјана Ивановска, претседателката на Антикорупциска: Желбата за правда ме води низ животот

Петре Димитров
Имаме и ние херои за правда и борба против корупцијата во Македонија. Една од нив е претседателката на Државната комисија за спречување корупција (ДКСК), Билјана...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Рената Дескоска, која наместо Каракамишева ќе не преставува во Венецијаската комисија

Редакција
Актуелната министерка за правда, Рената Дескоска е прифатена за нов член на Венецијаската комисија од Македонија. Таа доаѓа на оваа позиција на местото на професорката...
Македонија

Имотната состојба на судиите и јавните обвинители ќе се проверува следната година

Редакција
Судиите и јавните обвинители ќе бидат дел од Годишниот план за следење на имотната состојба и судирот на интереси за 2020 година, соопшти денеска Државната...
Македонија

Антикорупциска утврдила неправилности во јавна набавка за изборен материјал на ДИК

Редакција
Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) по разгледување на пријава за корупција во Државната изборна комисија (ДИК), утврдила неправилности во одлуката договорот за јавна набавка...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска бара Мерко кривично да се гони за набавка на луксузно возило, вредно 66,7 илјади евра

Редакција
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) денеска иницираше поведување постапка за кривично гонење пред недлежното Јавно обвинителство за градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко,...
Македонија

Антикорупциска нема покренато постапка пред Управниот суд за указите на Иванов

Редакција
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) нема покренато постапка пред Управен суд за именувањата односно указите направени од страна на поранешниот претседател на државата...