еМагазин

Tag : дозвола

Македонија ТОП СТОРИИ

Закани кон директорот на АВМУ, Трајчевски, поради одбиено барање за одземање на дозволата на Алсат М

Редакција
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) денеска соопшти дека на 13. месецов од страна на непознато лице, на мобилниот телефон на директорот на...
Бизнис

Пакомак доби нова 5 годишна дозвола за работа

Редакција
Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) позитивно ја оцени апликацијата на Пакомак за продолжување на дозволата за работа за постапување со отпад од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Одземена лиценцата на „Беса Травел“

Редакција
Министерството за економија денеска ја одзема лиценцата на туристичката агенција „Беса Травел“, објави министерот за економија Крешник Бектеши на неговиот Фејсбук профил. – По барање...
Македонија

Од февруари ќе се применува постапка на лотарија за термини за визи за Германија

Редакција
Германската амбасадорка во земјава, Анке Холштајн објави дека од февруари Амбасадата ќе го подобри системот за доделување термини за т.н. визи за Западен Балкан. –...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ако автобусот на Беса Транс немал лиценца преминувањето граници можеби било нелегално, велат од Европска комисија

Редакција
Според правилата на Европската унија, доколку автобусот на Беса транс, кој имаше несреќа во Бугарија во која загинаа 45 македонски патници, немал валидна лиценца за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Почната постапка за одземање на лиценцата на „Беса Транс“, немала извод од лиценца за автобусот

Редакција
Министерството за транспорт почна постапка за одземање на лиценцата за работа на превозникот „Беса Транс“ по сообраќајката на нивниот автобус во Бугарија во кој загинаа...
Локално

Во угостителски објект во Чегране пронајдена мини зоолошка градина со диви животни без соодветна дозвола

Редакција
При извршена контрола во угостителски објект во село Чегране, пронајдена е мини зоолошка градина со диви животни за кои сопственикот не поседувал документи, информира Министерството...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Државна ревизија: Издавањето на Б-Интегрирани еколошки дозволи не овозможува целосна контрола над загадувањето

Редакција
Мерките и активностите преземени од страна на надлежните институции за издавање на Б-интегрирани еколошки дозволи не се доволно ефективни за воспоставување на интегриран систем за...
Бизнис

Компанијата „Пхарма ЕУ ЛЛЦ“ на која Владата и ја одзеде лиценцата за одгледувње канабис работела спортивно на Законот

Редакција
Комисијата при Министерството за здравство констатира дека фирмата „Пхарма ЕУ ЛЛЦ“ од Битола со нејзината истоимена подружница од Прилеп, на која на вчерашната владина седница...
Бизнис

Во март издадени над 50% повеќе одобренија за градба од лани

Редакција
Во март се издадени 338 одобренија за градење што е за 54,3 проценти повеќе од истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика. Предвидената...