еМагазин

Tag : дозвола

Бизнис

Пад на одобренијата за градба за 24,6%

Редакција
Сто осумдесет и два стана со вкупна корисна површина од 17.325 метри ќе се градат во наредниот период врз основа на издадените одобренија за градба...
Македонија

Ланските дозволи за движење што ги издаваше МИОА ќе важат и за претстојниот полициски час

Редакција
Дозволите за движење во време на полициски час што минатата година ги издаде Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) ќе важат и за време...
Бизнис

КХВ трајно му ја одзема дозволата на „Ј.К. Морган и Велтх Менаџмент“

Редакција
Комисијата за хартии од вредност на итна седница со која претседаваше претседателот на Комисијата, Нора Алити поради измамнички и манипулативни дејствија донесе решение со кое...
Локално

„Руски рулет“ во Скопје: Во еден ден казнети 26 возачи кои управувале автомобил без дозвола

Редакција
Во текот на вчерашниот ден, само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 167 мерки, меѓу кои 26 санкции за возење без возачка дозвола,...
Бизнис

Македонските банкари во одбрана на Народната банка

Редакција
Македонскиот банкарски систем е стабилен и укинувањето на дозволата на една мала банка не ја доведува во прашање стабилноста на системот. Банките и штедилниците продолжуваат да се грижат за...
Локално

Управител на кафе бар сам си издал дозвола за движење за време на полициски час

Редакција
Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Ш.М.(35), поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Како да обезбедите дневни дозволи за работа по 21 часот

Редакција
Согласно последните насоки на Владата, ја известуваме јавноста дека Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) е задолжено да издава дозволи за движење за време...
Македонија

Македонски државјани во Словенија на кои им истекла работната дозвола ќе можат да останат таму

Редакција
Македонската амбасада во Љубљана соопшти дека државјаните на земјава ќе можат легално да го продолжат својот престојот во Словенија, како една од мерките против ширењето...
Македонија

Возачките дозволи ќе важат до 75 години, за преголема бучава ќе се одзема возилото

Редакција
Рокот на важење на возачката дозвола за повозрасните возачи се продолжува од 70 на 75 години, а се предвидува и мерка времено одземање на возило...
Бизнис

Германска амбасада во Скопје: Не е точно дека од 1 јануари може да се работи во Германија без работна виза

Редакција
Германската амбасада во Скопје информира дека не се точни известувањата во некои медиуми за нов закон влезе во сила од 1 јануари 2019 година со кој...