еМагазин

Tag : КХВ

Бизнис ТОП СТОРИИ

Финансискиот пазар „не спие“: „Генерали инвестмент“ ја купува „Илирика фонд менаџмент“

Редакција
„Генерали инвестмент“ Словенија е во процес на преземање на „Илирика Фонд Менаџмент“ АД Скопје преку спојување со „Генерали Инвестментс“ АД Скопје. Трансакцијата се случува по...
Бизнис

Се враќа старото време: Тргувањето на Македонската берза ќе трае до 14 часот

Редакција
Согласно барањето на Комисијата за работење со хартии од вредност при Македонската банкарска асоцијација, а поради зголемување на работно време во банките/брокерските куќи, Одборот на...
Бизнис

Комерцијална банка го одложува Собранието на акционери додека не заврши вонредната состојба

Редакција
Комерцијална банка АД Скопје преку Македонската берза ги известува своите акционери дека врз основа на Уредба со законска сила за примена на Законот за трговските...
Бизнис ТОП СТОРИИ

КХВ го казни Тито Беличанец: Имал „инсајдерски“ информации кога продал акции од „Тетекс“

Редакција
Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на последната седница со која претседаваше претседателката на КХВ, Нора Алити, врз основа на член 244 став 4 од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

КХВ даде зелено светло за купувањето на Охридска банка од страна на Шпаркасе банка

Никола Осило
На ден 28.10.2019 година, до Охридска банка АД Скопје е доставено решение од Комисијата за хартии на вредност (КХВ) со кое се утврдува за успешна...