еМагазин

Tag : интернет

Техно ТОП СТОРИИ

Две нови апликации за младите, за сајбер насилството и сајбер безбедност

Редакција
Социјалниот живот на нашата младина е префрлен на социјалните мрежи но тие во голема мера не се свесни за ризиците кои ги имаат социјалните мрежи...
Техно ТОП СТОРИИ

Македонците и Црногорците најмногу користат интернет, Србите најмногу купуваат онлајн

Редакција
Во Националната опера и балет во Скопје денеска под мотото „Редефинирање на е-трговијата со вештачка интелигенција“, започна Шестата годишна конференција за е-трговија, која е во...
Балкан ТОП СТОРИИ

Од 1 октомври пониски цени за за роаминг за мобилен интернет меѓу Западен Балкан и ЕУ

Редакција
Триесет и осум телекомуникациски оператори од ЕУ и од Западен Балкан со поддршка на Советот за регионална соработка (СРС) и Европската комисија се согласија да...
Македонија ТОП СТОРИИ

По хакерскиот напад, до веб страницата на Собрание се уште пристап имаат само домашните корисници

Редакција
Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите информира дека по хакерскиот напад врз собраниската веб страница се следи состојбата и посочи дека...
БАШ НИ Е ЌЕФ

A1 Македонија шеста година по ред со едукација на децата за безбедно користење на интернет

Редакција
Со предавање во О.О.У. „Димитар Миладинов“ во Скопје за учениците од 4-то одделение, во рамките на едукативната програма за деца – „Интернетот не e само...
Македонија ТОП СТОРИИ

Софиското Јавно обвинителство поведе предистрага за закани по живот за Пендиков на интернет

Редакција
Окружно јавно обвинителство на Софија поведе предистражна постапка поради закани по животот упатени кон Христијан Пендиков, кој беше повреден во инцидентот пред угостителски објект во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бројот на претплатници на мобилна телефонија зголемен за 3,48%

Редакција
Вкупниот број на претплатници со пристап до Интернет со широк опсег во вториот квартал лани изнесува 502.200, а пристап преку мобилни мрежи (2G/3G/4G) имале 1.418.946....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Доктор Пановски: Не рекламирам ни чај за паразити, ниту некогаш ќе рекламирам некој лек

Редакција
Доктор Никола Пановски е најнова жртва на лажна интернет реклама, која се споделува на социјалните мрежи. „Драги пријатели, еве и мене ми дојде редот. Се...
Техно

А1 Македонија со најдобрата A1 Combo понуда: 50% попуст на месечна претплата за интернет и ТВ во првите 12 месеци

Редакција
А1 Македонија со големо задоволство најавува збогатена понуда во конвергентното, A1 Combo портфолио со кое корисниците ја добиваат најдобрата комбинација на конвергентни услуги кои овозможуваат...
Техно

A1 Македонија петта година по ред со едукација на децата за безбедно користење на интернет

Редакција
Едукативната програма за деца – „Интернетот не e само игра…Кликај безбедно!” на А1 Македонија продолжува и во второто полугодие од учебната 2021/2022 година. Новиот циклус...