еМагазин

Tag : куче

Локално

Леш од мачено куче пронајдено во Стојаково

Никола Осило
На 21.07.2019 во 11.40 часот во Полициска канцеларија Богданци, Н.Р.М (41) – адвокат од Здружение за заштита на животни „Анима мунди“, пријавила дека на излез...
Локално

Куче скитник нападна тригодишно девојче во Скопје

Никола Осило
На 16.05.2019 година во 15.30 часот во Полициската станица Аеродром, Љ.С.(39) од Скопје пријавила дека на 15.05.2019 година околу 19.30 часот на ул.„1613“ во Скопје...
Локално

Несекојдневен случај: Скопјанец тешко повреден откако со велосипед удрил во куче

Никола Осило
На 08.05.2019 година во 16.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улица „Свети Наум Охридски“ во Скопје, Д.Ч.(45) од Скопје, управувајќи велосипед, удрил...
Локално

Излегол од автомобил и му го застрелал кучето

Никола Осило
На 11.04.2019 околу 18.10 часот во СВР Скопје, А.Р.(33) од село Батинци, скопско, пријавил дека, додека го напасувал добитокот во атар на село Батинци, на...
Локално

Ја каснало кучето на соседот

Никола Осило
На 03.04.2019 во 18.45 часот во Полициската станица Струмица, Т.К.(34) од село Дабиње пријавил дека истиот ден околу 16.00 часот на улица во селото, неговата...
ЖИВОТ

(Фото) Ужасна и жална глетка од прегладнето куче од Вардариште: Коски и кожа

Редакција
Активистите за правата на животните, постојано укажуваат на страшните услови во Вардариште за одгледување на кучињата, а оваа фотографија уште еднаш го потврдува тоа. Споделенета...
ЖИВОТ

Анима Мунди: Лишманијата не ја пренесуваат кучиња, туку мушички

Редакција
Кучињата сами по себе никако не можат да бидат извор на болеста лишманија која се шири саму преку инсект (мушичка), за што е потребно градот да...
Локално

Со полициско возило му го прегазил кучето

Никола Осило
На 09.12.2018 година во 15,10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“  Г.С.(38) од Скопје управувајќи патничко моторно возило „Шкода јети“ сопственост на МВР, удрил...
ЖИВОТ

(Вознемирувачко видео) Скопјанец застрелал куче, бидејќи му ги бркало кокошките

Редакција
Здружението за заштита на животните Анима Мунди информираше дека во саботата среде бел ден скопјанец застрелал куче за кое се грижел неговиот сосед во Трубарево...
Локално

Ловџии му го убиле кучето на штипјанец

Никола Осило
На 08.12.2018 година во 17,00 часот во Секторот за внатрешни работи Штип Г.Г. (47) од Штип пријавил дека истиот ден во 11,30 часот додека го...