еМагазин

Tag : странци

Бизнис ТОП СТОРИИ

Поради немањето работници, текстилните конфекции ги губат нарачките од странските партнери

Редакција
Намалени нарачките од странските партнери во текстилниот сектор. Засега никој не знае зошто ова се случува. Но, Ангел Димитров од Организација на работодавци вели дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Странците ќе плаќаат исто како и македонските граѓани за приватно лекување во јавното здравство

Редакција
Во врска со ценовникот за давање на здравствени услуги на странци до сите универзитетски клиники и институти е доставен допис за усогласување на ценовниците за...
Балкан

23.000 странци поседуваат имот во Црна Гора

Редакција
Според најновите податоци на Управата за катастар и државен имот во Црна Гора, повеќе од 23.000 странци поседуваат недвижен имот во таа држава. Од агенциите...
Свет ТОП СТОРИИ

Државите ги затвораат границите: Јапонија и Мароко поради „омикрон“ забрануваат влез на странци

Редакција
Соочена со новиот сој на коронавирусот, омикрон, Јапонија од утре ќе ги затвори границите за странци, изјави премиерот Фумио Кишида. – Ќе забраниме секаков прием...
Локално

Кривична пријава за двајца вработени во Агенцијата за вработување: Овозможиле нелегален престој на 87 странци

Редакција
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против  Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје, двајцата вработени во Агенција за...
Бизнис

Странците и понатаму може да транзитираат низ државата без ПЦР тестови

Редакција
Министерството за здравство соопшти дека на денешниот состанок на Комисијата за заразни болести се разговарало и за воведување на ПЦР тестови за граѓаните од ризичните...
Бизнис

ГП „Богородица“ пуштен за транзит на странци, ги враќаат од грчка страна

Редакција
Граничниот премин Богородица од денеска официјално е отворен само за транзит на странци со што е забележано поголемо присуство на возила кои без проблем ја...
Македонија ТОП СТОРИИ

Странците можат да транзитираат, за македонските државјани неопходна изјава и тест за Ковид-19

Редакција
Странските државјани можат да тразнитираат низ Република Северна Македонија, но смеат да се задржат во земјава максумум пет часа. Според усвоениот владин протокол, транзитот на...
Македонија

МВР го продолжи периодот на престој на странци до 31 август

Редакција
Владата донесе нова Уредба со законска сила за примена на Законот за странци за време на вонредна состојба, како и за периодот по престанокот на...
Македонија

Наместо 14, 21 ден карантин за сите повратници од странство

Редакција
Македонските граѓани кои од денеска ќе влезат на граничните премини во Македонија, а доаѓаат од земји со висок ризик од кронавирусот, наместо 14 дена ќе...