еМагазин

Tag : странци

Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца странски државјани досега починаа од коронавирусот во Македонија

Редакција
Според официјални податоци во Македонија досега од коронавирусот починаа двајца странски државјани. Едниот, маж на 44 години, почина вчера во Кавадарци. За сега нема официјална...
Македонија ТОП СТОРИИ

Тестовите за корона вирусот кај двајцата странци се негативни

Редакција
Министерството за здравство информира дека се негативни тестовите на двајцата странци, едниот државјанин на Сингапур, другиот на Австралија, кои од 28 февруари престојуваат во Скопје....
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца странци се тестираат на корона вирусот, хотелот каде престојуваат e во карантин

Редакција
Двајца странци кои во земјава допатувале на 28 февруари од Сингапур и Австралија со авион на „Виз ер“ од Келн, се пожалиле на симптоми слични...
Бизнис

Странските инвеститори „бегаат“ од Македонската берза

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за јануари, годинава во кој меѓудругото може да се види какво е присуството на странските инвеститори на берзата. Податоците откриваат...
Бизнис

Странците „бегаат“ од берзата: Повеќе продавале отколку што купувале акции

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за минатата година во кој меѓудругото се објавени и податоците за учеството на странските инвеститори во вкупниот промет на берзата....
Бизнис

Странците „бегаат“ од Македонската берза

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за ноември во кој меѓудругото се објавени податоците за учеството на странските и на домашни инвеститори (физички и правни лица)...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Странските инвеститори „срамежливо“ го зголемуваат присуството на Македонската берза

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за октомври, годинава во кој се објавени податоците за учеството на странските инвеститори во сопственичката структура на компаниите кои што...
Локално

ЈСП: Услугите не поскапуваат, билетот за една употреба е за странци, граѓани од внатрешноста и оние кои ретко се возат со автобус

Редакција
Во врска со донесената одлуката на Советот на Град Скопје за изменување и дополнување на Одлуката за Интегриран тарифен систем во линискиот превоз на патници...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Доминација: Странци го собираат кајмакот во македонскиот банкарски сектор

Редакција
На 31.3.2019 година, во Република Северна Македонија функционираат петнаесет банки. Бројот на банки во претежна странска сопственост е единаесет банки, а свои подружници во земјава...
Бизнис

Зголемен бројот на туристи во Македонија

Редакција
Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2018 година изнесува 56.948, а бројот на ноќевањата изнесува 126.373. Бројот на туристите...