еМагазин

Tag : субвенции

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Над 2.500 апликации за ваучери за инвертер-клими, интересот и денеска огромен

Редакција
Над 2.500 апликации за ваучери за инвертер-клими пристигнале во Министерство за економија до петокот. Интересот за аплицирање продолжи и денеска. Редици граѓани утрово чекаа за...
Локално ТОП СТОРИИ

„Прв дојден, прв услужен“: Општина Центар доделува субвенции за кациги за велосипед и седишта за деца

Редакција
Општина Центар распиша Јавен повик за доделување на поединечна субвенција за жителите на Општина Центар, за купување на дополнителна опрема, односно седишта за деца или...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата и годинава ќе го субвенционира парното греење во Скопје

Редакција
Во Буџетот има одвоено средства во износ од 250 милиони евра за антикризни мерки, а една од антикризните мерки е и субвенционирање на парното греење...
БЕСПАРИЦА

По барање на земјоделците, до 14 јули се продолжува рокот за аплицирање за субвенции за годинава

Редакција
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ги информира земјоделците дека до 14 јули 2023 година се продолжува рокот за аплицирање за директни плаќања по...
БЕСПАРИЦА

Аплицирајте за субвенции за одгледани и заклани грла говеда

Редакција
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ги повикува земјоделците навреме да аплицираат за директните плаќања за одгледани и заклани грла говеда во регистриран кланичен...
БЕСПАРИЦА

Повик за земјоделци за субвенции за одржување лозови насади

Редакција
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ги повикува земјоделците навремено да аплицираат за директните плаќања по обработлива земјоделска површина за одржување постоечки лозови насади....
БЕСПАРИЦА

Објавени јавни повици за субвенции за микро, мали и средни компании за занаетчии и за дигитализација за женско претприемништво

Редакција
Министерството за економија објави три јавни повици за субвенции за микро, мали и средни компании за занаетчии и за дигитализација за женско претприемништво. Министерот за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ќе дели субвенции од 20.000 денари за ПВЦ прозорци, 15.000 за топлински пумпи и 80.000 за поставување на фотонапонски централи

Редакција
Министерството за економија оваа година ќе го зголеми буџетот во делот на реализација на програмата за промоција на обновливи извори на енергија, како и поттикнување...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Со субвенции „Луфтханза“ и „Виз Ер“ ќе летаат до Франкфурт, Луксембург, Штутгард, Салцбург и Љубљана

Редакција
Со субвенции од Владата, германската авиокомпанија „Луфтханза“ ќе воведе една нова авиолинија – од Скопје до Франкфурт, а унгарски „Виз Ер“ четири – од Скопје...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Виз Ер“ и „Луфтханза“ доставиле барања за субвенции за воведување нови авиолинии

Редакција
Во Министерството за транспорт и врски се отворија барањата за финансиска поддршка за воведување нови авиолинии од двата аеродроми, Меѓународниот аеродром Скопје и аеродромот „Св....