Чиста околина

Скопје ќе танцува на плажа на годинешниот фестивал „Sound of Green“

Пред официјалниот старт на летото Пакомак и Password Production најaвуваат одлични музички настапи на 17 јуни сабота, во „Бла Бла Клуб“ кај Градската плажа – Парк, кои ќе се оддржат во рамките на фестивалот „Sound of Green“.

(Фото) Учениците од 25 основни училишта собраа еден тон отпадни батерии

При крајот на училишната година, учениците од 25 основни училишта од 11 општини во Република Македонија, собраа приближно еден тон отпадни батерии со што демонстрираа високо ниво на  еколошка свест уште во рана возраст.

Во Македонска Каменица засадени 10 илјади цвеќиња

Во Македонска Каменица заврши активноста за засадувањето на 10 илјади пролетни цвеќиња кои придонесуваат за хортикултурно разубавување на градот. Техничкиот директорот на ЈП „Камена Река“ Влатко Димитровски,

Во Македонија се бројат на прсти: Кои се земјите со најмногу електрични автомобили во светот

Со пазарен удел од над 33%, Норвешка е земја со најголем број на електрични автомобили по глава на жител во светот. И иако таа произведува нафта (40% од БДП), норвешката влада разбира дека чистите енергии се иднината.

(Фото) Што се оставија позади себе граѓаните по дочекот на ракометарите на Вардар на Плоштад

Речиси секогаш кога има помасовно собирање на народ, после тоа местото изгледа како на истото да биле собрани животни, а не луѓе.

УНЕСКО алармира: Состојбата на Охрид е се поранлива, стопирајте ги плановите за ски центар и автопат на Галичица!

УНЕСКО го објави извештајот за степенот на зачуваност во подрачјата прогласени за светски наследства, состојбата на Охрид е оценета како се поранлива, а главна причина за можната деградација се предвидените инфраструктурни проекти, информираат од Фронт 21/42. 

Утре протестен марш во Струга: Стоп за загадувањето!

Граѓанската иницијатива „Доста“ од Струга утре од 16:30 часот организира протестен марш, во знак на револт поради запалената депонија.

Тежок удар за климатските промени: Трамп ги повлече САД од Парискиот договор за климата

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека ги повлекува САД од Парискиот климатски договор.

(Фото) Нуракчите на спелео-нуркачкиот клуб „Врело“ вадеа отпад од дното на езерото Матка

Нуракчите на спелео-нуркачкиот клуб „Врело“ од Скопје, нуркачи од Охрид, Кавадарци и Битола успешно реализираа спуштање низ езерото Матка од подводната пештера Врело се до местото викано Широко езеро (на половина

Македонски апсурд: Се градат гасоводи, а стотици илјади граѓани пијат загадена вода

Во трката по гласови политичките партии во Македонија не избираат кои проекти имаат приоритетно значење, а најдобар показател за тоа е што се трошат десетици милиони евра на гасификација на државата иако во огромен број градови и села во Mакедонија жителите пијат загадена вода бидејќи