еМагазин
Image default
Спорт

Чифлиганец и Бузалковски со победи во БМУ Југо-Источно Европскиот шампионат во брзински мотоциклизам

Душко Чифлиганец, во голема интернационална конкуренција од 31 возач извојува победа во класата Формула 1000 од трката за БМУ Југо-Источно Европскиот шампионат во брзински мотоциклизам на патеката Серес во Грција.

Истотака, Чифлиганец забележа и најбрзо време во трка од 1:21:6 по круг, што засега претставува најбрзо време на македонски мото-пилот на оваа патека. Во втората исклучително возбудлива трка, во многу тесна битка за подиумот за жал доживеа пад и заврши како четврто пласиран.

Христијан Бузалковски во класата Формула 600, која што е дел од истиот шампионат издвојува победи во двете трки во неговата категорија.

Нашиот натпреварувач Синиша Кочовски, кој заедно со Чифлиганец настапи во класата Формула 1000 забележа две втори места во големата интернационална Југо-Источно Европска конкуренција.

Успесите на нашите пилоти беа пречекани со достојна почит како од останатите натпреварувачи, така и од публиката. Овие резултати претставуваат голем успех за македонскиот мотоспорт, и за прв пат наметнуваат доза доминантност на нашите мото-пилоти во регионот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Скопјанецот Игор Талевски ја заврши само-поддржаната велосипедска трка низ САД од 6.920 км, заврши на 6. место

Редакција

Три високи пласмани за каратистите на „Макпетрол“ на „Пореч 2023“

Редакција

(ФОТО) Заев на покана на холандскиот премиер Руте, заедно со сопругата Зорица го следат натпреварот помеѓу Македонија и Холандија