еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

На 61 година почина Ендрју Флечер, легендарниот клавијатурист и еден од основачите на Depeche Mode

На 61-годишна возраст почина Ендрју Флечер, легендарниот клавијатурист на Depeche Mode. Информацијата на социјалните мрежи, ја соопшти неговот бенд.

„Шокирани сме и преплавени со тага поради прераната смрт на нашиот драг пријател, член на семејството и колега од бендот Енди Флеч Флечер“, стои во соопштението.

„Флеч навистина имаше златно срце и секогаш беше тука кога имавте потребна од поддршка, жив разговор, добра смеа, или ладно пиво. Нашите срца се со неговото семејство. Ве молиме да го сочувате во вашите мисли и да ја почитувате семејната приватност во овој тежок период“.

Флечер го основа бендот Depeche Mode заедно со клавијатуристот Винс Кларк. На почетокот свиреше на бас, а набрзо се префрли на клавијатури и синтисајзери.

Флечер имаше и соло кариера како диџеј.

Беше во брак со Граин Мулан. Зад себе ги остави двете деца, Меган и Џо.

Фото: Фејсбук/„Depeche Mode“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пендаровски во вторник на средба со Макрон во Париз

Редакција

Мухамед Зеќири останува во притвор

Редакција

Холандија е за раздвојување на Македонија и Албанија, но нема да става вето

Редакција