еМагазин

Tag : 27 април

Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Села го пречека Алими, кој излезе од од затвор каде одлежа шест години за настаните од 27 април

Редакција
Од затворот Идризово во Скопје, денеска излезе поранешниот обезбедувач во Собранието, Абдуљфета Алими, кој одлежа шест години за настаните од 27 април, 2017 година. Пред...
Македонија ТОП СТОРИИ

Предметот „Организаторите за 27 април“ вратен во Кривичен, рочиштето одложено

Редакција
Кривичен суд го одложи рочиштето за предметот „Организаторите за 27 април“ за 25 мај, откако претходно Апелационен суд ја укина пресудата под образложение дека Кривичниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Врховниот суд ги одби барањата на осудените за „27 април“ повторно да им се суди

Редакција
Врховниот суд ги одби како неосновани барањата за вонредно преиспитување на правосилната пресуда на Основниот кривичен суд Скопје од 2019 година и на пресудата на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Министерството за правда бара Судскиот совет да ги утврди околностите во кои е донесена укинатата пресуда за организаторите на 27 април

Редакција
Очигледно е дека намерните или ненамерните пропусти за суштествени повреди и натаму остануваат дозволива пракса за некои судиим оцени денеска Министерството за правда во својата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација ја укина првостепената пресуда за „Организатори на 27 Април“, случајот вратен на повторно судење

Редакција
Апелациониот суд Скопје ги уважи жалбите и ја укина првостепената пресуда за случајот “Организатори на 27 Април“ од 26.07.2021 година и предметот го врати на...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за целосна амнестија на лицата осудени за настаните од 27. април во Собранието

Редакција
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесе Предлог закон за амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април 2017 година. Како што појасни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе има ли амнестија на осудените за настаните од 27 април, до Собранието испратен предлог-закон

Редакција
Предлог закон за амнестија за настаните од 27 април во Собранието денеска како препорачана пратка е испратен до пратениците, информира за МИА адвокатот Јанаки Митровски....
Македонија ТОП СТОРИИ

Уставен утврди дека Граѓанскиот суд и Апелација ги повредиле правата на новинарот на „Фокус“, Стојановски за известување за „27 април“

Редакција
На денешната седница на Уставниот суд, судијата-известител побара дополнување на дневниот ред и предложи да се отвори дискусија по предметот во кој подносител е новинарот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Укинат куќниот притвор и на Трајко Вељаноски

Редакција
Апелациониот суд го укина куќниот притвор за поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој е обвинет за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста како организатор...
Македонија

За Обвинителство казните за случајот „Организатори на 27 април“ се ниски, за одбраната пресудата е нејасна

Редакција
Изречените казни за обвинетите во случајот „Организатори на 27 април” според обвинителката Гордана Смаќоска, се многу ниски. Во изјава за медиуми таа посочи дека е...