еМагазин

Tag : кривични

Македонија ТОП СТОРИИ

Предвидува ослободување за казна затвор до 6 месеци: Законот за амнестија помина на Влада и оди во Собрание

Редакција
Текстот на Предлог законот за амнестија кој беше усвоен на минатата владина седница беше усогласен и даден на мислење, по што Владата даде зелено светло...
Македонија

Иницирани 28 вонредни надзори: Има ли кривични за грешки при лекување од Ковид-19?

Редакција
Институциите молчат за тоа како завршуваат инспекциските надзори за лекувањата на ковид болните пациенти, објави телевизијата Телма. Од почетокот на пандемијата државниот инспекторат добил 28...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Кривични пријави за загадувањето на Дебарско Езеро

Редакција
Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривични пријави против правно и две одговорни лица во врска со загадувањето на Дебарско Езеро, што се случи во...
Македонија

Обвинителството го отфрли кривичните пријави за случајот Кубус

Редакција
Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје донесе Решение за отфрлање на кривичната пријава поднесена од МВР БЈБ, Центар за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Оддел...
Македонија ТОП СТОРИИ

Левица поднесе кривични пријави против Џафери и двајцата пратеници кои заразени со Ковид-19 дојдоа во Собранието

Редакција
Од Левица информираат дека поднеле кривични пријави против двајцата пратеници од мнозинството, кои се болни од Ковид-19, а дојдоа во Собранието да гласат,а како и...
Македонија

Одбраната на Камчев поднесе кривични за судиите што му одредија притвор

Редакција
Како одбрана на Камчев веќе информиравме за директното кршење на основните човекови права при неговото лишување од слобода, а потоа и со целосно незаконската мерка...
Локално

За организирање прослава во затворен простор кривична пријава за 14 лица од беровско Двориште

Редакција
За организирање прослава во затворен простор, вкупно 14 лица од село Двориште заработиле кривична пријава од беровската полиција. Во соопштението од полицијата стои дека лицата...
Локално

Кривични пријави за татко и син од Дебар поради напад на полицајци

Редакција
Двајца жители на Дебар, татко и син, заработија кривични пријави за физички напад врз полициски службеници. „Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела...
Македонија

Боки 13 ќе поднесе кривични против актуелни функционери за измама и шпионажа, најави неговиот неговиот адвокат

Редакција
Адвокатот на Бојан Јовановски-Боки 13, Сашо Дуковски за телевизијата „ТВ 24“ изјави дека неговиот клиент до Обвинителството ќе поднесе кривични пријави против актуелни функционери за...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Фрчат“ кривични за граѓани низ цела Македонија кои не се самоизолираат

Редакција
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против С.Д.(28) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените...