еМагазин

Tag : обвинител

Локално

Притворени татко и син од Тетово: Од „БМВ“ сакале да продадат 9,5 килограми марихуана

Никола Осило
Основното јавно обвинителство Тетово донесе наредба за спроведување истражна постапка против татко и син, за кои постои основано сомнение дека извршиле кривичното дело – неовластено...
Македонија

Фокус: Случајот „Рекет“ добива меѓународна димензија, обвинител имал имот во Грција

Редакција
Неделникот Фокус пишува дека откако биле информирани за случајот со изнуда на пари, амбасадите на две земји-членки на ЕУ алармирале до двата најголеми светски центри....
Македонија

Ахмети не сака новото СЈО да го води странец, немало потреба земјата да се претвара во протекторат

Редакција
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, нема предлог кој треба да застане на чело на новото Обвинителство за криминал и висока корупција. Според него, новиот обвинител...
Македонија

Алијансата за Албанците до Хан: Испратете ни обвинител од ЕУ за сериозно да се бориме против криминалот и корупцијата

Редакција
Aлијансата за Албанците е заинтересирана за реални и вистински реформи во правниот систем и дека ова првично треба да се направи со именување на обвинител...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Кој е јавниот обвинител или обвинители со кои „рекетирале“ Боки13 и Кичеец?

Редакција
Едно од клучните прашања по приведувањето на Бојан Јовановски (Боки13) и Зоран Милевски – Кичеец на кое јавноста чека брз одговор е на кој обвинител се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Екс-обвинителот Марко Зврлевски отвора адвокатска канцеларија

Никола Осило
Централниот Регистар на Република Македонија постапувајќи по пријавата за упис на обезбедување на податоци преку едношалтерскиот систем на Адвокатска комора на РМ за адвокат Марко...