еМагазин

Tag : РКЕ

Бизнис ТОП СТОРИИ

Од идната година ЕВН Хоум ќе ја пресметува цената за домаќинствата и малите потрошувачи, ама крајната одлука повторно ќе ја има Регулаторот

Редакција
Од следната година по истите формули што ги применуваше Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), ЕВН Хоум ќе ја утврдува цената на струјата за домаќинствата и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Бисломоски, кој е реизбран за претседател на Регулаторната комисија за енергетика

Редакција
Марко Бислимоски доби нов мандат за претседател на Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ). ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Бислимоски...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Дизелот поевтинува за еден денар, бензините за денар поскапи

Редакција
Од ноќеска на полноќ цената на дизелот ќе се намали за еден денар, а бензините за еден денар ќе поскапат, одлучи Регулаторната комисија за енергетика...
Локално ТОП СТОРИИ

РКЕ предложи нови тарифи за водата во Скопје, сметките може да останат исти или да се зголемат за 29,5 денари месечно

Редакција
Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука со која предложи нова максимална и минимална тарифа за цената на водата во Скопје и доколку се прифати...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Дизелот поевтинува, цената на бензините останува иста

Редакција
Дизел горивото од ноќеска на полноќ поевтинува за еден дена за литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Обврската за испорака на парно е до издавање лиценца на новa фирма, велат од РКЕ

Редакција
Обврската за вршење јавна дејност регулирано производство на топлинска енергија престанува со денот на издавање на лиценца, во случајов нов вршител на дејноста, велат од...
Бизнис

Од БЕГ велат дека се уште не ги добиле субвенциите за парното

Редакција
Субвенциите кои БЕГ Снабдување ги пресметуваше во фактурите за топлинска енергија во месец февруари, март и април 2022 година во висина од 99,6 милиони денари...
Бизнис

РКЕ ги зголеми границите на тарифните блокови, цените ќе ги објави во среда

Редакција
Се очекува Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) во среда да одржи подготвителна и главна седница на која ќе бидат соопштени цените на блок тарифите, изјави...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Одземени сите лиценци на БЕГ

Редакција
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) на главна седница донесе одлуки со кои престануваат да важат одлуките за издавање на лиценца за вршење...
Бизнис ТОП СТОРИИ

БЕГ остана без лиценца

Редакција
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука за одземање на лиценцата за вршење  енергетска дејност производство на топлинска енергија на компанијата Балкан...