Ретро

(Видео) Приказната за „Женски оркестар“

Гоца (Гоце Тодоровски), Благојка (Благоја Чоревски), Дада (Владимир Ангеловски), Ванеса (Ванчо Петрушевски), Џоконда (Ѓокица Лукаревски), Маца, (Димче Мешковски)  и Унџелина, (Емин Унџел), го сочуваа бендот составен од феминизирани музичари, во хумуристичната емисија „Женски оркестар“, која пред неколку години беше една од најгледаните емисии на МРТВ.

Ви текнува ли на Џорданките?

Приказната за Џорданките започнува 1984 година. Тогаш 21- годишниот Мајкл Џордан, го освои државното првенство со екипата на Северна Каролна, златниот олимписки медал во кошарка, а беше и третиот пик на Чикаго Булс, каде потпиша и петгодишен договор со Најк. 

Февруари 22, 2015 Ретро Петре Димитров

(Видео/+18) "50 нијанси на сиво" е „гола вода“ за југословенската еротика

Југословенската кинематографија, а посебно онаа од "старите добри времиња", секогаш знаела да го прикаже најдоброто од сексот. Дали биле сурови, брутални или романтични, Југославија не заостанувала во квалитетните филмови со примеси на еротика.

Февруари 21, 2015 Ретро Петре Димитров

(Фото) Синди Крафорд на 49 години

Една од најубавите жени на светот, но и најуспешниот модел било кога, Синди Крафорд, го прослави својот 49-ти роденден. Синди е родена на 20-ти февруари 1966 година. Покрај колешките Наоми Кемпбел, Кристи Тарлингтон, Клаудија Шифер и Линда Евангелиста, Синди беше една од најбараните манекенки.

Февруари 11, 2015 Ретро Петре Димитров

Том и Џери слават 75 години

Кој би рекол дека омилените јунаци Том и Џери се веќе во третото доба. Да, и вчера наполнија по 75 години. На 10 февруари пред 75 години се појавила првата епизода со лудориите на мачорот Том и глувчето Џери по што станува еден од најпопуларните цртани филмови.

Февруари 8, 2015 Ретро Петре Димитров

Кралот на попот без операциите: Како би изгледал Мајкл Џексон денес?

Иако никогаш официјално не признал дека "бил под нож", очигледно е дека покојниот крал на попот успеа целосно да го промени својот изглед со помош на пластични операции. Според одредени податоци кои што постојат во јавноста, Мајкл Џексон во својот живот подлегнал на повеќе од стотина пластични операции, претежно на лицето, а неговата неверојатна трансформација и ден денес е еден од елементите кои ја карактеризира неговата кариера.

(Фото) Од неа почна лудилото по шпанските серии: "Касандра" денес

Серијата “Касандра”, која на овие простори беше прикажувана во последните неколку години од дваесеттиот век, уште од првата епизода ги “окова” гледачите пред малите екрани, кои со нетрпение ја очекуваа секоја следна епизода

(Фото) Лепа Лукиќ како тинејџерка

Легендата на народната, фолк пејачката Лепа Лукиќ, од мала ја сакала песната и музиката, но родителите не и дозволувале да пее.Лепа се изборила сама, а нејзиниот глас ја водел кон успехот и кон врвот на популарноста на кој останала и после 50 години.

(Фото) Како изгледа денеска Љиљана Николовска од Магазин

Љиљана Николовска, југословенската пејачка со македонско потекло со македонско потекло која беше член на познатата поп група Магазин од 1982 па се до 1990 година, денес живее во Америка

Ретро телефоните повторно во мода

Се сеќавате ли на времето кога “Змија” на вашата Nokia ви беше се она што ви е потребно за да го минете времето? Сега ретро телефоните повторно се враќаат во мода, бидејќи корисниците очигледно сакаат едноставна техника.