еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Ахмети тврди дека со лидерите на „Вреди“ потпишале документ за уставните измени

Претседател на ДУИ, Али Ахмети тврди дека со лидерите на „Вреди“ потпишале документ за уставните измени, кој се однесува на вметнување на Бугарите во Уставот.

„Имајќи ја предвид состојбата во која се наоѓа државата и должноста што jа имаме кон граѓаните, чувствуваме обврска да изјавиме дека сме целосно решени, сега и во иднина да соработуваме и да владееме заедно само со оние политички партии кои се согласуваат да ги поддржат уставните измени како услов за продолжуванье на процесот на интеграција на земјата во ЕУ,“ се вели во документот – декларација, која ја презентираше Ахмети.

Заедничката политичка декларација била потпишана од Арбен Таравари, Африм Гаши, Биљал Касами и Изет Меџити на 13. јануари годинава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ ги договориле општите начела на соработка за идната влада

Фото: ДУИ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Синот на Тахир Хани, заменик генерален секретар во Владата и шурнајката на министерот Бектеши се вработија во ЕЛЕМ

Редакција

Премиерот Јанев дециден: „Во моментов Бугарија не може да направи компромис со својата позиција“

Редакција

Индекс на демократија 2018: Македонија се уште во категоријата „хибридни режими“

Редакција