еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Марихуаната стана легална во Германија, стотици лица пушеа џоинти пред Бранденбуршката порта во Берлин

Од денеска марихуаната е легална за рекреативна употреба во Германија.

Граѓаните над 18 години ќе можат да поседуваат до 25 грама марихуана и да одгледуваат три стебла во домашни услови.

Откако новиот закон стапи на сила синоќа на полноќ, стотици лица пушеа џоинт кај Бранденбуршката порта во Берлин.

Пред Германија, марихуаната за рекреативна употреба беше легализирана и во Малта во 2021 и во Луксембург во 2023 година.

Видео: Daily Record

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сенатот на САД го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција

Електродистрибуција ги извести институциите за компаниите кои треба да се вратат од регулиран на отворен пазар на струја

Редакција

Заев направи мал чекор во вистинската насока, ако се продолжи вака, следната година може да зборуваме за старт на преговорите, порача Каракачанов

Редакција