еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Грција ќе го покрене прашањето за употребата на „Северна„ на престојниот Самит на НАТО, најави Мицотакис

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека Грција на престојниот Самит на НАТО во јули ќе го отвори прашањето за употреба на уставното име на Македонија.

-Секако дека ќе го покренам прашањето на Самитот на НАТО за 75-годишнината од формирањето на Алијансата. И навистина би го охрабрил раководството на Скопје да не го стави во опасност европскиот тек, кој нашата земја го има поддржано, кој мислам дека и самите граѓани го посакуваат.

Да сфатат дека изборите поминаа, дека популизмот во надворешната политика можеби е привлечен за привлекување гласови, но не го издржува водењето на сериозна надворешна политика кога некој официјално ги презема должностите.

Верувам дека на крајот ќе преовладее логиката и ќе постои препознавање на она што се подразбира во Договорот, кој за нас има негативни работи, но една од важните димензии е токму едното и единствено сложено име за сите и ова не може во пракса да се оспори од никој, одговори Мицотакис на прес-конференција.

Тој уште еднаш повтори дека од мандаторот за состав на влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, очекува на јасен и категоричен начин да изјави дека го почитува Договорот од Преспа, “дека името на неговата земја е Северна Македонија, ерга омнес и за внатрешна и за надворешна употреба“.

Тој посочи и дека во моментов Грција констатира дека „намерата на ВМРО-ДПМНЕ е во пракса да го оспори едното и единствено име за сите“ и рече дека „Грција нема да го прифати ова“ и дека во однос на тоа Грција е на иста линија со САД и Европската Унија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европската комисија ги повика Македонија и Грција да го почитуваат Договорот од Преспа

Новата влада ќе води принципиелна политика со соседите, нема беспредметно да ги иритираме, вели Мицкоски

Фото: Фејсбук/Мицотакис

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Светот остана без Тина Тарнер, почина кралицата на рокенролот

Редакција

Муцунски до Јанчев: ВМРО ДПМНЕ не е акционерско друштво за да се преземе

Редакција

Владата ги повикува опозициските пратеници да не ја блокираат работата на Собранието

Редакција