еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Девизните резерви во февруари околу 4,35 милијарди евра

Според податоци на Народна банка девизните резерви на Македонија на крајот на февруари годинава изнесувале 4.348.1 милион евра и во однос на претходниот месец бележат зголемување за 10,7 милиони евра.

Најголем дел од девизните резерви се пласирани во хартии од вредност (58,8 отсто), по што следуваат валутите и депозитите (31,6 отсто) и монетарното злато (9,6 отсто).

Фото: Унсплеш

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонски производ: Промовирана иновација на нов вид заштитна маска за заштита од Ковид-19, која е безбедна сто проценти

Редакција

Црвените јаболка полека исчезнуваат, виновник – климатските промени

Редакција

ЕДС со тенденција на константен пораст на својот пазарен удел на македонскиот пазар на електрична енергија

Редакција