еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Силјановска Давкова не употреби „Северна“, ама ја потпиша изјавата со уставното име

Бура од различни реакции во македонската јавност, но и во Грција и Европската Унија предизвика заклетвата на новата македонска претседателка Гордана Силјановска Давкова, која не го изговори уставното име на државата – Република Северна Македонија, туку користеше само Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Видео од заклетвата на Силјановска Давкова на која регираа Грција и ЕУ

Но, таа ја потпиша изјавата во која стои Република Северна Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европска унија реагира зашто Силјановска Давкова не употреби Северна Македонија

Силјановска Давкова грубо го крши Договорот од Преспа, реагираат од грчко МНР

Грчката амбасадорка Филипиду ја напушти инаугурацијата на Силјановска Давкова

Фото: Собрание

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Почнуваат уставните измени: Добро утро, Северна Македонија

Редакција

(Фото) Невреме со град, силен ветер и грмотевици го погоди струмичко Ново Село

Редакција

Србија ќе извезе две илјади тони масло во Македонија

Редакција