еМагазин
Image default
Техно

„Тренинг за сајбер безбедност за едукатори“ – почеток на низа активности за зголемување на безбедноста на интернет

Поттикнати од постојаните предизвици при адаптирање на новите интернет трендови со кои се соочуваат едукаторите, СмартАП – Лабораторија за социјални иновации го креираше првиот „Тренинг за сајбер безбедност за едукатори“.

Едукацијата за безбедност на интернет претставува континуиран процес на учење и надоградување. Подготвен од одбрана група експерти во областа, новиот „Тренинг за сајбер безбедност на едукатори“ е кериран со цел да се создадат системски решенија и механизми за справување со интернет заканите.

Тренингот првенствено е наменет за еудкаторите и стручните соработници, но преку дополнителните ресурси понудени во рамки на модулите на овој курс, знаењата и вештините индиректно се пренесуваат и до учениците, а преку нив и до родителите. Опфаќањето на важниот и често посочуваниот комуникациски триаголник: наставник-ученик-родител го прави курсот релевантен и сестран.

Со цел директно запознавање на едукаторите со содржината на курсот, овој четврток, на 25 април, со почеток во 18ч., тимот на СмартАП – Лабораторија за социјални иновации, ќе го одржи првиот ЕДУЛАБ-вебинар Промоција на „Тренинг за сајбер безбедност за едукатори“.

Основите на интернет безбедноста, нејзините принципи и видови измами, начини за справување со нив, како и создавањето, управувањето и одржувањето безбеден интернет идентитет и безбедното споделување информации и фотографии на интернет, се соржините што ќе бидат опфатени на овој ЕдуЛаб-вебинар.

Учеството на вебинарот е бесплатно, со задолжителна регистрација преку следниот линк.

Работниот јазик на овој вебинар е македонски, со симултано толкување на албански јазик.

Линк за регистрација преку ZOOM: tinyurl.com.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Започнува официјалната продажба: Од утре серијата Samsung Galaxy S20 достапна и во Македонија

Редакција

„South Central Ventures“ инвестираше во македонската компанија „НЕТи“ за развој на софтвер за интернет и безбедност на податоци

Редакција

Македонците најчесто купуваат онлајн од Обединето Кралство, Унгарија и САД

Редакција