еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Фатиме Фeтаи, Лидија Раичевиќ и Љупчо Коцевски се пријавиле за местото на Јовевски

За местото за првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовевски досега се поднесени три кандидатури.

Како што објави телевизијата Телма, на истиот се јавиле обвинителките Фатиме Фетаи од Вишото скопско обвинителство и Лидија Раичевиќ од Основното обвнителство и обвинителот Љупчо Коцевски од републикото Обвинителство, а тројцата ја потврдиле информацијата.

Огласот за нов државен обвинител Собранието го распиша на 27. ноември на еден месец пред да му истече мандатот на Јовески. Со оглед на тоа што процедурата за избор на негов наследник до тогаш нема да заврши се поизвесно е дека ќе биде поставен и в.д. обвинител, објави телевизијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Дан Тимотин ја презеде функцијата генерален директор на Пивара Скопје

Редакција

Србија донесе забрана за извоз на млеко, Македонија и Албанија изземени од одлуката

Редакција

Само од нас зависи дали четвртата македонска република ќе биде европска или емигрантска, порача Пендаровски од Пелинце

Редакција