еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис ТОП СТОРИИ

Тендер „тежок“ 3,5 милиони евра: ЕЛЕМ ќе користи помошна механизација за РЕК Битола од „Марковски компани“

Никола Осило
АД Електрани на Македонија – Скопје по распишаниот оглас за ангажирање на помошна механизација за потребите на рударска оператива во ПЕ Рудници, РЕК Битола склучи
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Водостопанство“ вработува 140 лица, плата до 25.500 денари

Никола Осило
Акционерско друштво Водостопанство на Република Македонија, во државна сопственост распиша оглас за вработување на 140 лица во повеќе градови во земјава. Се бараат соработници, референти,
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бугарската „Соларпро холдинг“ го доби тендерот на Фондот за здравство за набавка на струја

Никола Осило
Фондот за здравствено осигурување на Македонија по распишаниот тендер за снабдување со електрична енергија склучи договор со „Соларпро холдинг“ АД Софија Р. Бугарија – подружница
Бизнис

„Оилко“ откупи сопствени акции

Никола Осило
„Оилко“ КДА Скопје се стекна со 19 сопствени акции и сега поседува 1.758 сопствени акции што претставува 0,70% од вкупниот број на акции на друштвото,
Бизнис ТОП СТОРИИ

Осигурување Македонија го доби тендерот на ГА-МА за осигурување на гасоводот и вработените вреден 10,4 милиони денари

Никола Осило
ГА-МА АД – Скопје по распишаниот тендер за осигурување на системот за пренос на природен гас, градежни објекти, возила, механизацијата и вработените склучи договор со
Бизнис

Виталиа со слатки впечатоци од ISM 2019 во Келн, Германија

Никола Осило
Виталиа и оваа година се претстави со своите уникатни, здрави производи на престижниот ISM Келн – најголемиот саем за кондиторија. „Посетителите најчесто се заинтересирани за
Бизнис ТОП СТОРИИ

Државниот пазарен инспекторат вработува 16 лица, плата до 25.023 денари

Никола Осило
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 16 државни службеници во Министерство за економија – Државен пазарен инспекторат. Се бараат кандидати за помлади инспектори,
Бизнис

Млекара Здравје ќе го освојува ЕУ пазарот со добивањето на престижниот IFS стандард за безбедно производство

Никола Осило
Македонската компанија Млекара Здравје успешно го имплементираше престижниот глобално препознатлив IFS интернационален стандард за квалитет и безбедност на производството. Оваа македонска компанија стана една од
Бизнис

Раскинат договорот со „Бетон“ – Штип, Грците сами ќе ја градат штипската болница

Редакција
Грчки „Интеркат“ кој го доби тендерот за изградба на новата Клиничка болница во Штип, еднострано го ракинал договорот со „Бетон“ – Штип, откако со месеци
Бизнис

Извозот лани зголемен за 21,8 отсто, најмногу се тргувало со Германија и Грција

Редакција
Од Македонија минатата година се извезени стоки во вкупна вредност од  6.907.998.000 долари, што претставува пораст од 21,8 отсто во однос на 2017 година, објави денеска