еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис

Вработените пред 2003 треба да изјават дали ќе го продолжат членувањето во Вториот пензиски столб

Редакција
Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување – МАПАС ја известува пошироката јавност за правата на доброволните членови во задолжителен пензиски фонд – втор
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки просечни плати: Програмерите паднаа од тронот

Никола Осило
Државниот завод за статистика ги објави најновите податоци за просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2018 година од кои може да се види
Бизнис ТОП СТОРИИ

Општина Карпош на привремени вработувања ќе потроши 67.000 евра

Никола Осило
Општина Карпош распиша оглас за привремени вработувања за потребите на Општината. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 4.237.288 денари или околу 67.000 евра. Критериум за
Бизнис ТОП СТОРИИ

Тендер „тежок“ 27.000 евра: Основниот суд Скопје 2 купува возило

Никола Осило
Основниот суд Скопје 2 распиша тендер за набавка на возило. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 1.694.915 денари или околу 27.000 евра. Критериум за доделување
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на општина Кичево за набавка на бензин вреден 57.000 евра

Никола Осило
Општина Кичево по распишшаниот тендер за набавка на моторни бензини и дизел гориво за потребите на општината за период од една година склучи договор со
Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерството за одбрана на привремени вработувања ќе потроши 195.000 евра

Никола Осило
Министерството за одбрана – сектор за логистика распиша тендер за ангажирање на лица преку приватна агенција за вработување. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 12.000.000
Бизнис

Заев не сакал да биде ист како претходната власт, па ќе бара чаре за партиските вработувања

Редакција
Премиерот Зоран Заев на денешното отврање на салата за јавни услуги „Една точка за услуги” на новинарско прашање во врска со партиските вработувања рече дека
Бизнис

(Фото) Услуги од десет институции ќе ги добивате на едно место

Редакција
Сала за јавни услуги „Една точка за услуги” денеска се отвори во поранешните простории на Комерцијална банка, до хотелот „Стоун бриџ“. Овде, граѓаните на едно
Бизнис

Просечната нето плата во декември лани, 25.784 денари

Редакција
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември лани изнесувала 25.784 денари и во однос на декември 2017. е зголемена за 8,1 процент, објави денеска
Бизнис ТОП СТОРИИ

Агенцијата „Декра Арбеит“ го доби тендерот на општина Куманово за привремени вработувања „тежок“ 82.000 евра

Никола Осило
Општина Куманово по распишаниот тендер за набавка на услуги за привремени вработувања склучи договор со приватната агенција за вработување „Декра Арбеит“. Вредноста на склучениот договор