еМагазин
Image default
Бизнис

ДС Смитх со загуба

Во периодот од 01.01 до 30.06.2018 година ДС Смитх АД Скопје оствари негативен финансиски резултат од 8.699 илјади денари, информира компанијата преку Македонската берза.

“Во тековната година остварени се вкупни приходи од продажба 351.278 илјади денари, кои во однос на 2017 година се зголемени за 9%. Вкупните  оперативи расходи изнесуваат 360.072 илјади денари, кои во однос на 2017 се зголемени за 15%. Покрај зголемување на приходите негативниот резултат се должи на зголемен оперативни трошоци: набавна вредност на суровини и материјали и вредносно усогласување на залихите“, велат од компанијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Продадени 5.048 тагови и картички за електронска наплата на патарините

Редакција

Хеленик Петролеум со раст на приходите и добивката

Редакција

Топ пет најплатени професии: Просечната плата на програмерите надмина 1.000 евра

Редакција