еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

(Фото) Што се очекува од повратот на ДДВ на граѓаните: Кој има, пак ќе има

За новата мерка за поврат на граѓаните на ДДВ, која ја најави Владата, се уште нема модел како ќе се реализира.

Стартот на повратот на ДДВ треба да почне од јуни.

Во таа насока, „Фајненс тинк“ објави инфографик како ќе изгледа повратот на ДДВ по домаќинство.

Според анализираните податоци, само најбогатите домаќинства кои годишно трошат по 1,2 милиони денари, ќе можат да вратат една просечна плата со новонајавената мерка.

Најсиромашните домаќинства ќе вратат само 738 денари.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Влада: Отписот на долговите за струја е мерка на социјално одговорни компании и не е на товар на граѓаните

Редакција

Дури 40 отсто од граѓаните сметаат дека плата од 25.000 до 40.000 денари е доволна за нормален живот

Никола Осило

Синдикалната минимална кошница во март 32.852 денари

Редакција