еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Во скопската општина Гази Баба запленети еден тон отпадни гуми

Општинските инспектори за животна средина на Општина Гази Баба запленија 1 тон и 50 килограми отпадни гуми во ромското маало на ул. Методија Андонов Ченто, пред бензинската пумпа на Макоил.

„Ова е втора акција каде се запленуваат отпадни гуми, претходно општина Гази Баба, заедно со Инспекторатот на град Скопје, Јавното комунално претпријатие Гази Баба 2007 и МВР заеднички учествуваа во акција на дивата депонија во Вардариште каде беа запленети 1 тон стари и уништени гуми кои се наоѓаа во дворовите на граѓаните, отпад кој досега беше пален на отворена површина, со што значително се загадуваше животната средина“, се вели во соопштението на општината.

И понатаму останува апелот, сите граѓани да пријават палење на огнови или опожарување на јавни површини на бројот 193 за да можат институциите навремено да интервенираат.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Фотоволтаичните системи на ЕВН отсега подостапни преку ЕКО кредитот на Шпаркасе банка Македонија

Редакција

Kој му ја укинал заштитата на Водно ако било заштитено во 1976 и во 1991 година?

Редакција

Денеска на врв на Водно ќе се упати порака против изградбата на гасоводот низ парк-шумата

Редакција