еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Кадиров вели дека нема да има мобилизација во Чеченија, веќе дале доволно војници на Русија

Воениот сојузник на Владимир Путин, Рамзан Кадиров, изјави дека нема да има мобилизација во Чеченија, бидејќи го надминале планот за 254 проценти.

Во гостување на телевизиска емисија тој рече дека досега 20.000 Чеченци војувале во Украина и дека Чеченија ги исполнила сите планови и повеќе од потребното.

По најавата на Путин за мобилизација, низ Русија се одржаа протести за време на кои беа уапсени 1.500 демонстранти, а илјадници Руси ја напуштаат државата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Мобилизиран Русин не стигна до фронтот, доживеа срцев удар во автобус

(Видео) Трогателни сцени од мобилизацијата во Русија

Фото: Руско министерство за одбрана

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Сеа и Нефи преку оглас може ќе го бараат“: Твитер реакции за притворот за советникот на ДУИ, Усеини

Редакција

Некои чудни „бомби“ на два дена пред избори: Кој е Илија Громовник?

Редакција

Изборите ќе се одложат, дополнително ќе се утврди датум за одржување

Редакција