еМагазин
Image default
Бизнис

Кичевско Тајмиште во минус во првите шест месеци од годинава

Во периодот јануари-јуни 2021 година Тајмиште АД Кичево оствари негативен финансиски резултат искажан во Билансот на успех, информираат од Друштвото преку Македонската берза.

“Вкупните приходи од 01.01-30.06.2021 година изнесуваат 8.839 илјади денари и истите се намалени за 71% во споредба со приходите во истиот период од претходната година .

Вкупните расходи во овој период изнесуваат 9.925 илјади денари и истите се намалени во споредба со расходите остварени во истиот период од 2020 година за 74%.

За периодот од 01.01-30.06.2021 година Друштвото оствари загуба од 1.086 илјади денари.

Корона вирусот има негативно влијание врз работењето на Друштвото“, велат од таму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Тајмиште“ оствари загуба од 10 милиони денари за девет месеци

Тајмиште од Кичево во првите шест месеци од годината со загуба

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Странците „бегаат“ од Македонската берза

Редакција

„Гранит“ доби тендер на ЕЛЕМ за ископ на јаловина вреден 78 милиони денари

Редакција

Втората граѓанска обврзница достапна во експозитурите на НЛБ Банка

Редакција